Hlavní informace

Větrné farmy NEZPŮSOBUJÍ změnu klimatu

Reakce Klimatické koalice na článek uveřejněný na serveru Novinky.cz "Pád ekologické modly: větrné elektrárny vyvolávají změnu klimatu" dne 3.5. v 17:57.

Podle nové studie uveřejněné v odborném časopise Nature Climate Change mohou větrné farmy ovlivňovat lokální teploty, a to především v noci. Turbíny míchají teplý vzduch ve vyšších výškách se studeným vzduchem nízko u země, tím dochází k jeho lokálnímu zahřátí až o jeden stupeň.

Vědci zjistili, že naměřené změny teplot, pokud se týkají dostatečně velikého území, mohou mít dopad na lokální či regionální počasí a podnebí. Tento dopad nicméně nelze zaměňovat s globální změnou klimatu. Změna průměrných globálních teplot je nesrovnatelně závažnějším problémem, než noční lokální vzestupy, které mohou mít i příznivý efekt pro zemědělství, díky omezení vzniku přízemních mrazíků.

Vedoucí výzkumného týmu Liming Zhou z Univerzity Albany v New Yorku, který zjištění publikoval, uvedl pro server Guardian: „Celkově je vliv oteplení, o kterém v naší studii hovoříme, lokální a malý v porovnání se změnami teplot povrchu země, které se dějí z roku na rok.“

Autor studie také neříká, že máme přestat budovat větrné farmy. „Větrná energie bude součástí řešení změny klimatu, znečištění ovzduší a problému energetické bezpečnosti“ pokračuje Zhou. "Ale lepší porozumění dopadům větrných farem je klíčové pro stavbu dalších turbín a jejich management s cílem zajistit dlouhodobou udržitelnost větrné energie."

KONTAKT:
Barbora Hanžlová, koordinátorka Klimatické koalice
+420 274 822 150, +420 605 276 909
barbora.hanzlova@ecn.cz


 

Další informace

Další aktuality