Hlavní informace

Martin Roman vs. domácnosti 2:0 - Pirátský přílepek ČEZ žije dál

Sociální demokraté, občanští demokraté a komunisté dnes zamítli návrh, aby 68 miliard korun za znečišťování dostaly české rodiny na zateplování domů a nikoli elektrárenská společnost ČEZ. Poslanecká sněmovna hlasovala o zrušení speciálního přílepku k zákonu, kterým zákonodárci loni bez záruk věnovali peníze velkým energetickým firmám [1].

Ekologické organizace argumentují, že stát přijde o desítky miliard ročně, jež by mohl využít na zateplování domů. Snížil by tak dovoz plynu z Ruska, exhalace skleníkových plynů i účty, které rodiny platí za vytápění. Příští vláda by proto měla navrhnout zrušení přílepku a vytvořit Fond energetické nezávislosti, ze něhož bude financovat z něj granty pro domácnosti, které umožní postupně zateplit bezmála každý dům v zemi [2]. Možnosti zateplování domů a výroby tepla z obnovitelných zdrojů jsou větší, než kompletní spotřeba plynu a uhlí k vytápění. Potvrdila to čísla Pačesovy komise.

Ponecháním přílepku v zákoně bude nadále platit, že Česká republika provádí evropské právo dříve, než byl ukončen proces provádění práva EU Komisí, a to navíc zcela neústavní cestou. Bez znalostí pokynů Evropské komise nemůže Česká republika zajistit, aby navržená metoda přidělování emisních povolenek neohrozila hospodářskou soutěž a proces snižování emisí, jak vyžaduje směrnice. Je tak téměř jisté, že se aktuální úprava ukáže v budoucnosti jako nefunkční. V českém právním řádu navíc přibyl další neústavní zákon.

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Sociální demokraté, ODS a komunisté dali přednost Martinu Romanovi před českými rodinami. Z miliard za povolenky ke znečišťování by šlo plošně zateplit české domy, ušetřit tak domácnostem tisíce korun ročně za teplo a srazit dovoz plynu z Ruska i závislost na uhelných dolech. Obchodování s povolenkami slouží ke snižování emisí. Rozhodně tu není proto, aby na něm ČEZ vydělával desítky miliard.“

Josef Karlický z Ekologického právního servisu, který se přílepkem po právní stránce zabývá po celou dobu jeho projednávání, řekl:
„Poslanci dnes prováhali příležitost napravit své předchozí selhání, kdy zcela neústavní procedurou vyšli vstříc zájmům monopolního ČEZu. Zdá se, že přizpůsobování právního řádu potřebám Martina Romana se v ČR stává běžnou praxí.“

Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
„Poslanci schválili, že éra nezasloužených zisků ČEZu bude pokračovat i v dalších letech a cenu elektřiny ani spotřebu domácností to nesníží. Racionální důvody je v tomto rozhodnutí těžké hledat.“

Kontakt:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA, telefon 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz
Jiří Jeřábek, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 775 692 169, email jiri.jerabek@ecn.cz
Josef Karlický, Ekologický právní servis, telefon 775154086, josef.karlicky@eps.cz


Poznámky:

[1] Výsledky hlasování: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=52063&o=5

[2] Informační list ke spornému přílepku: http://www.hnutiduha.cz/publikace/novela_emisniho_obchodovani.pdf

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C