Hlavní informace

Změna klimatu ohrožuje zdraví a životy statisíců Evropanů

Změna klimatu ohrožuje zdraví obyvatel Evropy a zdravotníci by měli aktivně přispět ke snižování tohoto rizika. Otázka změn klimatu a role zdravotníků je důležitým tématem právě probíhající ministerské konference o zdraví a životním prostředí, kterou ve dnech 10. - 12. 3. v italské Parmě organizuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Na konci století mohou v EU extrémní vedra navýšit tímto způsobená úmrtí o 107 tisíc [1]. Měnící se podnebí přinese více extrémních veder, bude se měnit sezonní rozložení alergenních pylů nebo šíření infekčních chorob přenášených klíšťaty a komáry, častější budou extrémní výkyvy počasí, častější požáry, sucha, změny v rozložení a intenzitě srážek.

Jiří Jeřábek říká: „Evropská komise ve své adaptační strategii upozorňuje, že nárůst teploty o 1°C zvyšuje v zemích EU úmrtnost zhruba o 1 až 3 % a do dvaceti let by se úmrtnost související s růstem teploty mohla zvýšit o 30 000 případů ročně.“

Miroslav Šuta dodává: „Evropská organizace odborníků pro dýchací choroby (European Respiratory Society) varuje, že pokud nebudou přijata adekvátní opatření, dojde v důsledku změny klimatu k nárůstu nemocnosti a s tím spojených výdajů. Nejzranitelnějšími skupinami obyvatel jsou starší lidé se sníženou schopností regulace tělesné teploty, dále lidé se srdečně-cévními, ledvinovými nebo metabolickými poruchami, ale zejména pacienti trpící dýchacími onemocněními jako astma, respirační infekce nebo chronická obstrukční plicní choroba.“

V pátek 12.3. budou ministři schvalovat záveřečnou deklaraci a akční plán. Podle návrhů těchto dokumentů by se zdravotníci měli na změnu klimatu a její dopady na zdraví připravit, zlepšit systémy varování, monitoringu, zlepšit informovanost o problémech a potřebných opatřeních, ale např. i snížit příspěvek zdravotnictví k emisím skleníkových plynů.

Poznámky:
Program ministerské konference:
http://www.euro.who.int/parma2010

[1] Změna klimatu a zdraví v Evropě: příležitost pro společnou akci. Světová zdravotnická organizace, 2010. Podkladový materiál pro 5. ministerskou konferenci. Anglicky. http://www.euro.who.int/Document/CEH/Parma_EH_Conf_epb3.pdf

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C