Hlavní informace

Fischer s Dusíkem musí v Kodani pomoci Africe

EU musí ukázat chudým zemím, že to myslí vážně. Česká vláda by podle ekologických organizací měla v Kodani navrhnout ostatním státům EU konkrétní vstřícný krok, který ukáže chudým zemím Afriky, že to velcí znečišťovatelé myslí vážně. Hnutí DUHA a Greenpeace argumentují, že tak pomůže prolomit ovzduší nedůvěry, jež dnes (16.12.) zablokovalo jednání.


Ministr životního prostředí Jan Dusík – a v pátek premiér Jan Fischer -  by podle Hnutí DUHA a Greenpeace měl prosazovat, aby EU výslovně a oficiálně potvrdila, že sníží své exhalace o 30 % do roku 2020 a aby neodkládala tento krok tak dlouho, až bude pozdě. Unie už tento cíl anoncovala, ale v Kodani jej dosud nepotvrdila. Právě kvůli konkrétním číslům jsou jednání zablokována.

Kodaňský summit se dnes dostal na hranici kolapsu proto, že politici z EU a USA usilují o prakticky jakýkoli konkrétní výsledek, na kterém se budou moci rychle dohodnout. Rozvojové země požadují, aby součástí nové smlouvy byla opravdu účinná – a také spravedlivá – opatření, která chudé lidi v Africe nebo Asii ochrání před důsledky sucha, nedostatku vody, šíření tropických chorob nebo častějších hurikánů.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Část politiků chce odjet s nějakým výsledkem za každou cenu. Ale dobrá smlouva za rok nebo dva je lepší než špatná smlouva tuto sobotu. Diplomati se chovají jako diplomati a dost to překombinovali. Proto říkají věty se spoustou kondicionálů. Ale chudé africké státy čekají, až Česká republika a ostatní státy s velkými exhalacemi vstanou a naprosto konkrétně řeknou, co udělají. Přitom většina vlád v průmyslových zemích už pochopila, že se vyplatí nastartovat zelené inovace a snižovat závislost na ropě. Jenomže rozvojovým zemím jde o smlouvu, která bude také opravdu účinná a spravedlivá.“

Jan Rovenský z Greenpeace řekl:
„Zdá se, že přichází životní příležitost ministra Dusíka. Tématu rozumí, má kredit a zkušenosti s mezinárodním vyjednáváním z doby českého předsednictví. Po odstoupení dánské ministryně je zjevné, že konference vykolejila a původní sebevědomé představy velkých zemí berou za své. Podobné krizové situace jsou příležitostí pro ty, kteří doposud tiše seděli v koutku. Pokud ministr Dusík ostatním ztemím EU oficiálně navrhne, aby společně prosazovali snížení emisí rozvinutých zemí o 40 %, může současnou patovou situaci odblokovat.“


Kontakt:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR: tel: 723 623 238, email jan.rovensky(zavinac)greenpeace.org
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky(zavinac)hnutiduha.cz
Karel Polanecký, Hnutí DUHA, telefon 737 666 968, email karel.polanecky(zavinac)hnutiduha.cz

Další informace

Další aktuality