Hlavní informace

Stoupající teploty snižují schopnost rostlin vstřebávat uhlík, varuje studie
23. 8. 2010

Oteplování v poslední dekádě vyvolalo rozsáhlá sucha, která vymýtila množství rostlin schopných vstřebávat CO2, tvrdí vědci. Tyto rostliny by byly schopny pojmout uhlíkový ekvivalent skleníkových plynů, které vyprodukuje Británie za jeden rok.


Množství atmosférického CO2 vstřebané rostlinami a transformované na biomasu je známo jako čistá primární produkce (NPP – net primary production). V letech 1982 až 1999 NPP stoupala, neboť i teplota rostla a na zemi dopadalo více solárního záření.

Nicméně v období let 2000 – 2009 se tento trend k překvapení vědců obrátil. Maosheng Zhao a Steven Running z Univezity of Montana odhadují globální redukci NPP na 0,55 gigatun (Gt). Pro srovnání, Velká Británie v roce 2007 přispěla ke globálním emisím CO2 množstvím 0,56 Gt. Globální letecký průmysl produkuje přibližně 0,88 Gt, což jsou tři procenta z celosvětového množství 29,3 Gt.

„Poslední dekáda byla nejteplejší za celou dobu, kdy se provádějí přístrojová měření, což by mohlo naznačovat pokračující nárůst NPP,“ napsali Zhao a Runninig v časopise Science.

Stoupající teploty však místo usnadnění růstu rostlin způsobily sucha a nedostatek vody, obzvláště na jižní hemisféře a v deštných pralesech, které obsahují většinu světové biomasy rostlin. Růst zde byl omezen nedostatkem vody a zvýšenou respirací, která vrací uhlík zpět do atmosféry. Tyto problémy překonaly jakýkoli nárůst NPP pozorovaný na severní hemisféře.

„V podmínkách měnícího se klimatu se těžká regionální sucha stala častějším jevem. Očekáváme, že tento trend bude v dohledné budoucnosti pokračovat,“ uvedli výzkumníci. „Horka a sucha vázaná na oteplování nejenže snižují NPP, ale zároveň mohou vyvolat více ekosystémových poruch, díky nimž se dostane do atmosféry další uhlík. Snížení NPP potenciálně ohrožuje globální potravinovou bezpečnost, budoucí produkci biopaliv a oslabuje zemské ukládání uhlíku.“


Zdroj:

http://www.guardian.co.uk/environment/2010/aug/19/rising-temperatures-plants-carbon

http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/329/5994/940

 

Článek převzat z: 

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/stoupajici-teploty-snizuji-schopnost-rostlin-vstrebavat-uhlik-varuje-studie

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C