Hlavní informace

Násilné konflikty a klimatické změny: Projekt Evropské unie zkoumá možné souvislosti
10. 6. 2010

Evropská komise financuje projekt, který se zabývá souvislostmi mezi následky klimatických změn a násilnými konflikty. Hydroklimatická nebezpečí jako např. sucha či povodně mohou způsobit nebo i zostřit sociální pnutí a konflikty jak uvnitř států tak mezi nimi. Mohou se však také stát podnětem pro kooperaci a konstruktivní soužití.

Tento projekt s názvem CLICO byl zadán Research Directorate-General – institucí Evropské unie, která se zabývá výzkumem. Projekt je zaměřen tak, aby mohl ve svých výstupech vyplnit mezery v informacích o sociálních dimenzích a nebezpečích klimatických změn. Kromě toho mají být v jeho rámci definována doporučení, jak se těchto rizik vyvarovat a jak se na ně co nejlépe připravit.

Projekt je zaměřen na Středomořskou oblast, Blízký Východ a Sahel (oblast jižního okraje Sahary). Ty patří totiž k nejvíce postiženým a zranitelným světovým oblastem, kde se sucha a povodně vyskytují nejčastěji. Více informací na www.ecologic.eu

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C