Hlavní informace

Ke stávkujícím studentům se přidali i rodiče. Chtějí zachránit planetu pro svoje děti
13. 5. 2019

ke-stavkujicim-studentum-se-pridali-i-rodice-chteji-zachranit-planetu-pro-svoje-deti

Stovky rodičů s dětmi pochodovaly včera v Praze, Brně, Ostravě, Liberci a dalších městech, aby upozornily na klimatické změny a nečinnost českých politiků a velkých korporací. Účastnice a účastníci akce požadovali například vyhlášení klimatické nouze, okamžité snižování emisí CO² a spravedlivý přechod k udržitelnému způsobu života.

Organizátorky chtějí tímto pochodem podpořit statisíce mladých lidí po celém světě, kteří pořádají pravidelné páteční protesty Fridays for Future proti nedostatečnému mezinárodnímu úsilí v boji proti změně klimatu. Stejně jako studenti a studentky chtějí organizátorky tohoto pochodu upozornit na nezájem vlády České republiky aktivně prosazovat řešení, která mají šanci katastrofický rozvrat klimatu odvrátit. Mladí lidé mají podle nich stejně jako generace předchozí právo na budoucnost a možnost těšit se ze života. Inspirací jim je hnutí Mothers rise up!, které v neděli pořádalo pochod maminek s dětmi v Londýně.

Podle jedné z organizátorek Terezy Reichové byl nedělní pochod ukázkou, co všechno jsou rodiče pro své děti ochotni udělat. „Příští pochod, pokud neuvidíme adekvátní reakce vlády ČR na naše požadavky, se uskuteční ve dnech, kdy vláda zasedá,“ dodává.

Pochod podpořily organizace sdružené v Klimatické koalici jako například Greenpeace, Hnutí Duha, Glopolis, Ekologický institut Veronica, Člověk v tísni, Adra, Ekumenický institut, Charita ČR, Lidé a voda a další.

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C