Hlavní informace

Kontakt

17. 8. 2009

Greenpeace slaví vítězství: Kimberly-Clark...

Washington, D.C.- 6. srpna 2009 – Největší světový výrobce papírových hygienických potřeb, společnost Kimberly-Clark, oznámil zavedení přísných ekologických standardů pro výrobu svých produktů. [1] Výrobce značek Kleenex, Scott, Kotex nebo Huggies tímto krokem zachrání obrovské plochy lesů a pralesů na celém světě. Greenpeace, které s firmou na standardech pracovalo, tím zároveň ukončuje svoji několikaletou globální „Kleencut“ kampaň, která byla namířena právě na společnost Kimberley-Clark a její značky, aby zabránila plošnému kácení pralesů v Severní Americe a Kanadě. [2]
30. 11. 2009

Karel Gott a ČEZ opět zvítězili

V naší republice jsou dvě věci, na které lze sázet s jistotou. Karel Gott znovu zvítězí v soutěži Zlatý slavík a ČEZ opět vyhraje nad občany. Bohužel to vyšlo i letos. Elektrárenská společnost ČEZ, navzdory hluboké ekonomické krizi, hlásí hospodářské výsledky lepší než vloni. Nepotřebuje žádné šrotovné, a přece očekává čistý zisk ještě o tři miliardy korun vyšší než v roce 2008, a to ve výši 50,2 miliardy korun. Jak to jen dělá?
30. 5. 2009

Nevíte kam s rostlinným olejem z fritézy?...

Společnosti zabývající se recyklací odpadu začali spolupracovat se školami a v rámci nového projektu vykupují ve školách olej z domácích fritéz donesený v PET lahvích. Školu zapojenou do projektu na základě smluvního vztahu firmy vybaví sběrnými nádobami a po jejich naplnění shromážděný olej zváží, odvezou a škole proplatí.

25. 2. 2010

"Čas hlupáků" - film

V rámci filmového festivalu Jeden svět 2010 nabízí ČT na svých stránkách on-line vysílání deseti nejúspěšnějších dokumentárních filmů z několika posledních festivalů. Jedním z nich je i Age of Stupid, který získal v roce 2008 nominaci na Oscara. Poselství tohoto snímku spočívá v tom, že naše současné chování může ovlivnit život na planetě Zemi a tím i život dalších generací.

Film je možné shlédnout na webových stránkách České televize od 15.2. do 28. 3. www.ceskatelevize.cz

8. 4. 2010

"Čistá energie pro rozvojové země" a "Transfer technologií"

Přečtěte si dvě krátké a zajímavé studie vydané Pražským institutem pro globální politiku, které jsme uveřejnili i na našich stránkách.
nase-planeta-nase-klima-evropska-komise-vyhlasila-soutez
12. 2. 2013

"Naše planeta, naše klima" - Evropská komise vyhlásila soutěž

Cílem soutěže je odměnit existující průkopnické nízkouhlíkové iniciativy v celé Evropské unii, jež skutečně přispívají k boji se změnou klimatu a mohou zlepšit kvalitu života, například snížením účtů za energie, vytvořením pohodlnějších domovů, čistšího ovzduší, lepší veřejné dopravy a omezením dopravních zácp.

18. 4. 2011

"Otázku změn klimatu jsme s prezidentem nediskutovali," říká Pan Ki-mun

Na své cestě na Ukrajinu, která si na konci dubna připomene 25 let od tragické černobylské havárie, se v Praze zastavil generální tajemník Pan Ki-mun. Naposledy zde byl v roce 1999 přitom ještě jeho předchůdce Kofi Annan. Pan Ki-mun mluvil s prezidentem Klausem a dalšími vrcholnými politickým představiteli země především o situaci v Libyi, vývoji v arabském světě a o klimatických změnách. Téma globálního oteplování však při rozhovoru s prezidentem vynechal.

Zdroj a pokračování na www.ct24.cz

1. 9. 2009

100 dní před Kodaní: OSN vyzývá svět...

Organizace spojených národů chce získat million podpisů pod petici vyzývající politické představitele států k uzavření globální dohody o klimatu na světovém summitu v prosinci v dánské Kodani. Petice je součástí rozsáhlé kampaně pod heslem Seal the Deal! stejně jako první Globální týden pro klima, který bude zahájen 21. září.

11. 10. 2010

350 a dost! Umělci pro klima

Ekologický institut Veronica nabízí umělcům, aby vytvořili inspirativní díla týkající se problematiky globálního oteplování se zaměřením na číslo 350 ppm. V naší republice panuje o tomto problému dosud nízké povědomí. Ve spolupráci s uměleckou obcí bychom rádi dostali mezi veřejnost informace o problému přístupnější formou.

1. 2. 2010

387 ppm a ještě víc: Naléhavá prosba -...

Následující text je z větší části překladem a částečně převyprávěním článku, v němž se středoškolský učitel chemie Dan Allen žijící v USA ve státě New Jersey zamýšlí nad posledními poznatky klimatického výzkumu, z nichž vyplývá, že jsme mnohem blíže globálnímu ekologickému (a možná i biologickému) kolapsu, než jsme se dříve domnívali.
15. 10. 2009

Akce k 350.org

V sobotu 23.10. se v 145 zemích světa koná dva tisíce různých veřejných akcí, které mají
upozornit na nutnost začít brát ochranu klimatu vážně. Chceme upozornit na 350, na číslo,
které značí koncentraci skleníkových plynu zaručující stabilní klima. Tuto hranice jsme již
pomocí našich emisí překročili. 58 dní zbývá do začátku prosincové klimatické konference v
Kodani. Klimatická dohoda se rodí velmi pomalu, diplomaté se odvolávají na politiky a ti se
zase odvolávají na jiné politiky v nekonečném kruhu.

Potřebujeme aktivní lidičky, kteří by se chtěli dozvědět více tématu a v sobotu pomáhat při
přípravě a pak uskutečnění veřejné akce. Plánujeme ŽIVÝ NÁPIS Z LIDÍ a předávání
(anti)cen politikům (maskám světových leadrů) a podepisování obří pohlednice.

Na pátek a sobotu bude zajištěno ubytování (ve společné místnosti) a stravování na
Praze 8!

Níže program, který ještě není úplně finální:

Pátek 23.10. od  18 do 21 hod.
“Klimatická změna a Kodaňská dohoda - co vám nikdo neřekl"

23. 10. pátek, 18.00 – 20.00
sál Centra Franze Kafky, Široká 14, Praha - Staré město
http://www.zmenaklimatu.cz/zajimave-clanky/verejna-debata-v-praze-patek-23.10.html

Sobota 23.10. od 10 do 13 hod příprava společné veřejné akce (Rozšířená 11, Praha 8)
14-17 hod – akce na Staroměstském náměstí
od 19 hod párty. – místo v jednání


Akce se koná v rámci globálního hnutí 350.org, detaily od nás naleznete brzy na
http://www.zmenaklimatu.cz/aktuality/klimaakce.html

Prosíme,napište, kdo se bude chtít účastnit, pošleme vám podrobnosti. Samozřejmě uvítáme
pomoc s organizací či nápady na tu sobotní veřejnou akci! A je možné se samozřejmě
účastnit i jen páteční debaty.Kontakt: 350org@seznam.cz

Zdraví

Ondra Pašek
Jirka Škoda
Jana Pravdová
Anna Cajchanová
Jan Labohý
Jirka Jeřábek
Janek Rovenský
Tomáš Miléř

 

11. 5. 2010

Aktualne.cz: Za 300 let prý bude na Zemi horko, které lidé nesnesou

Sydney - Skupina australských vědců z University v New South Wales vstoupila razantně do diskuse o tom, jak je to s globálním oteplováním a nakolik je pro člověka nebezpečné. Staví se na stranu těch, kteří se budoucnosti obávají. A to budoucnosti vzdálenější.

Kolem roku 2300, tedy za tři stovky let, se prý teplota na Zemi zvýší v průměru o jedenáct až dvanáct stupňů oproti současnosti, takže v mnoha částech planety už život pro lidi bude těžko snesitelný. "Je nepravděpodobné, že bychom tohoto stavu dosáhli ještě v tomto století. Ale pokračující spalování fosilních paliv nepochybně takovou situaci přinese, patrně kolem roku 2300," cituje agentura AFP profesora Stevena Sherwooda.

Celý článek na www.aktualne.centrum.cz
10. 6. 2009

Aktuální témata přístupu...

Při schvalování staveb a provozu dopravní infrastruktury je potřeba pečlivě vyvažovat zájem na zlepšování dopravní obslužnosti se zájmy na ochraně přírody a lidských sídel. To se ne vždy daří. Rezervy jsou ve zpoplatňování nákladní dopravy, v přístupu k plánování a výstavbě dopravních sítí a také ve zvyšování dostupnosti a atraktivity veřejné dopravy. Jaké jsou možnosti, které skýtá v těchto oblastech evropská legislativa a jaká je realita v ČR? Na to se zaměří seminář, který představí informace z pohledu expertů, státních úředníků, zástupců provozovatelů veřejné dopravy i ekologických organizací.
10. 6. 2009

Amazonie volá o pomoc!

V těchto dnech došlo opět k masakru amazonských Indiánů. Peruánská vláda podepsala kontrakt s nadnárodními naftařskými kartely, který těmto společnostem umožňuje VOLNÝ VSTUP na všechna kmenová území a do CELÉ PERUÁNSKE AMAZONIE, včetně dosud panenských, neposkvrněných oblastí. Zástupci indiánských kmenů se snažili komunikovat s peruánskou vládou, ale byli zcela ignorováni. Prezident Allan Garcia následně zrušil právo Indiánů spravovat své kmenové oblasti v džungli. Pošlete prezidentovi Peru email co si o vývoji událostí v Peru myslíte Vy!

9. 11. 2010

Američtí vědci se budou bránit skeptickým názorům na oteplování

Američtí klimatologové chystají kampaň proti skeptikům zpochybňujícím teorii globálního oteplování. Hodlá se jí zúčastnit kolem 700 vědců. Znepokojují je především konzervativní členové Kongresu, kteří chtějí zrušit pravidla omezující emise skleníkových plynů a vyhrožují vyšetřováním prominentním vědcům, kteří zastávají teorii oteplování planety. Informoval o tom deník The Los Angeles Times.

Zdroj a celý článek na www.ekolist.cz

14. 8. 2008

Amory Lovins: Rozvoj jaderné energetiky zhoršuje...

Překlad rozhovoru, který se uskutečnil 16. června 2008 na zpravodajském kanálu DEMOCRACY NOW!
Je jedno téma, na kterém se shodnou jak prezident Bush, tak oba prezidentští kandidáti, John McCain a Barack Obama, a to je rozšíření využívání jaderné energie.
28. 4. 2010

Animované snímky Wake up, freak out a Story of the Stuff - Cap and Trade

Animovaný film Wake up, freak out ilustruje možné zpětné vazby klimatického systému, blížící se
bod zvratu a naléhavou potřebu něco dělat. Druhý snímek Story of the Stuff - Cap and Trade nabízí pohled na řešení projednávaná v Kodani a na Capitol Hill. Ukazuje, že bezplatné povolenky pro velké znečišťovatele, falešné kompenzace a přesouvání problému není tím správným řešení. Oba snímky najdete i na našich stránkách v sekci Videa .

antifosilni-zakon-2017
16. 1. 2017

Antifosilní zákon - výsledky studie

Antifosilní zákon: bezpečnější, efektivnější a čistší energetika a také o 14 000 pracovních míst víc. Tripartita dnes projednává analýzu klíčového zákona. Tisková zpráva Hnutí Duha ke studii Ministerstva životnho prostředí.

5. 8. 2011

Arktický led taje rekordním tempem

V oblasti letos zaznamenali třetí nejteplejší léto od roku 1936, kdy se hodnoty začaly měřit. Rozsah ledového příkrovu je v některých regionech více než 50 procent pod průměrem a od počátku srpna je podle Rusů severní námořní cesta volná. Lodi by podle nich měly bez problémů vodami proplout i během září.
4. 11. 2010

Arktída sa stále prudko otepľuje

Najnovšie trendy vo vývoji Arktídy prináša update tzv. Arctic Report Card. Grónsko zažilo rekordne teplú sezónu, ako aj najväčší ústup ľadovcov. Arktický plávajúci ľad je stále tenší a vody Atlantiku, ktoré obmývajú Arktídu, sú stále teplejšie.

Pokračování a zdroj na www.ac.blog.sme.sk

23. 11. 2009

Arktida: klimatické zpětné vazby a jejich...

Lidmi vyvolaná změna klimatu zasáhla Arktidu dříve, než se čekalo. Během posledních několika desetiletí se Arktida  otepluje přibližně dvojnásobnou rychlostí než zbytek světa. Lidmi vyvolaná změna klimatu zasáhla Arktidu dříve, než se čekalo. V důsledku toho změna klimatu již destabilizuje důležité systémy Arktidy včetně mořského ledu, Grónského ledového příkrovu, horských ledovců a prvků arktického uhlíkového cyklu, které zahrnujíměnící se rozšíření zamrzlé půdy a vegetace a zvýšené uvolňování metanu z půdy, jezer a mokřadů. Dopad těchto změn na fyzikální systémy, biologické systémy a obyvatele Arktidy je veliký a podle projekcí bude narůstat v průběhu tohoto století i později.
22. 7. 2009

Arnika: Ministři životního prostředí oslabili...

Sdružení Arnika v rámci svého programu Toxické látky a odpady informovala o výsledcích jednání Rady ministrů životního prostředí. Ta na svém posledním jednání oslabila návrh Směrnice o průmyslových emisích. Podle Evropského úřadu pro životní prostředí (EEB) patří mezi nejkontroverznější body schváleného návrhu nízké požadavky na emisní limity u velkých spalovacích zdrojů (LCP) a velká benevolence pro emisní hodnoty dosažitelné při používání nejlepších dostupných technologií (BAT). Za pozitivní lze naopak považovat například to, že se do Směrnice zásluhou českého předsednictví dostaly alespoň minimální požadavky na ochranu podpovrchových vod a půdy. Více
24. 6. 2009

Aspoň budeme mít moře, říká Klaus ve...

Hnutí Greenpeace si prezidenta Klause vzalo na mušku ve smyšleném rozhovoru pro parodické vydání deníku International Herald Tribune. I kdyby se zvedla hladina oceánů kvůli "takzvanému globálnímu oteplování", Čechům by to jen prospělo. Moře by totiž zaplavilo "historické nepřátele" Česka a v zemi by se mohla objevit luxusní přímořská letoviska a pláže. Více zde .
29. 12. 2011

Atom není řešení

Jaderná energetika má nálepku čistého zdroje, který může vyřešit problém klimatických změn. Nezaslouženě. Je sice pravda, že samotné elektrárny na uran nevypouštějí emise oxidu uhličitého, ale celý jaderný palivový cyklus ano. Další problém spočívá v omezených možnostech jaderné energetiky. Stav světové ekonomiky i bezpečnostní situace v zemích třetího světa neumožňují obnovení masivních investičních programů do atomového odvětví po celém světě. Významné a navíc levnější možnosti se naopak skrývají ve vylepšování energetické efektivity a posilování obnovitelných zdrojů.

Dočtete se o tom v novém infolistu vydaném Hnutí DUHA a Callou "Atom není řešení: Jaderná energetika může zablokovat účinná řešení na ochranu klimatu": http://www.temelin.cz/images/PDF/infolist_atom_neni_reseni_www.pdf

18. 7. 2011

Australská vláda navrhuje zavést daň z emisí uhlíku

Australská vláda věří, že klimatické změny probíhající ve 20. a 21. století jsou zapříčiněny lidskou činností, konkrétně vysokou koncentrací skleníkových plynů vypouštěných do ovzduší. Je pevně rozhodnuta hladinu uhlíkových zplodin snížit a za tímto účelem zavedla řadu opatření a další připravuje. Základním nástrojem snížení uhlíkových zplodin v ovzduší by se měla stát tzv. Carbon Tax, daň z uhlíkových emisí vypouštěných do ovzduší.

Zdroj a pokračování na www.businessinfo.cz

10. 7. 2009

Australské městečko zakázalo prodej balené...

Obyvatelé australského městečka ve středu zakázali prodej balené vody na svém území. Důvodem jim byla starost o životní prostředí a zbytečné výdaje. Stali se tak podle agentury AP prvními v Austrálii, možná že i na světě.

13. 7. 2012

Auta mají být podle Komise účinnější, pomůže to prý klimatu i ekonomice

EurActiv: Evropská komise včera (11. července) navrhla cíle pro snížení uhlíkových emisí vypouštěných osobními automobily a dodávkami. Kritiky se dočkala jak ze strany automobilek, které přísnější závazky odmítají, tak od zelených organizací. Ty návrh naopak považují za příliš slabý.
24. 6. 2009

Auto*Mat: cyklomapa Praha cyklistická

Nakladatelství ShoCart ve spolupráci s PrahouNaKole vydalo podrobnou cyklomapu Prahy. Mapa zahrnuje trasy, které jsou zakresleny ve webové mapě serveru PrahouNaKole a které vznikly na základě zkušeností každodenních cyklistů. Mapa obsahuje názvy všech ulic i přehled možností přepravy veřejnou dopravou, rady pro bezpečnou a pohodlnou jízdu městem a plánek metra s vyznačením bezbariérových stanic. Mapu lze zakoupit na stánku Auto*Matu v sobotu 20.6. v rámci doprovodného programu festivalu United Islands of Prague, jinak ji můžete zkusit sehnat v knihkupectvích či si ji nechat zaslat přes E-shop ShoCartu. Více na stránkách Auto*Mat .
29. 6. 2009

Bedřich Moldan: Podle klimatologů je situace dramatická,...

Tentokrát živly udeřily náhle, za oběť padlo mnoho lidských životů. Přicházejí naléhavé otázky: Jak je možné, že jsou povodně tak často, čím jsou způsobeny, co bude dál? Můžeme se nějak bránit?

bezprecedentni-experiment-s-planetou-pokracuje2
27. 9. 2013

Bezprecedentní experiment s planetou pokračuje

Nový dokument Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) přináší nejrozsáhlejší zprávu o příčinách a projevech změny klimatu. Jde o přehled veškeré odborné literatury publikované ve vědeckých časopisech v posledních letech.

bill-mckibben-zeeme-jak-prezit-na-nasi-nove-nehostinne-planete
6. 3. 2013

Bill McKibben: Zeemě. Jak přežít na naší nové nehostinné planetě

"Globální oteplování už není jen hrozba filozofická či budoucí, dokonce už to vůbec není hrozba. Je to realita," konstatuje v úvodu své nejnovější knihy Zeemě zakladatel mezinárodní iniciativy 350.org Bill McKibben.

14. 10. 2009

Biozemědělství samo klima nezachrání

Ekologické zemědělství není samo o sobě zachráncem klimatu. Teoreticky může snížit emise o 15 až 20 %, ovšem pokud mají průmyslové země do poloviny století snížit emise o 60 až 80 %, nelze to v dlouhodobých klimatických cílech považovat za dostatečné.
20. 4. 2010

Bízková chce, aby severomoravské firmy snížily emise

Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková provedla v úřadu personální změny. Odvolala náměstka pro klima Kutáka, zrušila i jeho sekci. Bízková dnes představila svoje priority - chce dát z programu Zelená úsporám čtyři miliardy korun na zateplování budov v majetku měst. Program jim chce otevřít v druhé půlce roku. Dále chce, aby firmy na severní Moravě víc investovaly do moderních technologií, a tak snížily emise. Pomoci by v tom měly peníze z evropských fondů.

Zdroj: www.ct24.cz

8. 6. 2009

BMW a Mitsubishi zažalovány kvůli reklamním...

Program GARDE Ekologického právního servisu podal žalobu ve věci ochrany spotřebitele proti reklamám na automobily BMW a Mitsubishi [1], která směřuje proti způsobu uvádění informací o spotřebě a emisích CO2 . Ty mají být podle platné právní úpravy uváděny zřetelně a ne méně výrazně než hlavní část reklamy. [2] V drtivé většině reklam jsou informace o emisích CO2 a spotřebě uvedeny miniaturním písmem, nebo nejsou uvedeny vůbec.
30. 5. 2012

Břidlicový plyn ochraně klimatu nepomůže,...

Nahradit uhlí břidlicovým plynem ochraně klimatu nepomůže. Tvrdí to britská investiční firma Scottish Widows Investment Partnership (SWIP). Podle ní totiž těžařské společnosti nejsou schopné jednoduše zamezit únikům metanu, jednoho z nejagresivnějších skleníkových plynů.
5. 12. 2012

Británie prolomila mlčení k finančním závazkům

Velká Británie jako první proklamovala výši peněz, kterou v následujících dvou letech poskytne rozvojovým zemím na klimatická opatření. Navíc uvedla, že z 55 miliard korun má polovina být použita na adaptační projekty.

13. 5. 2010

Britská vláda se zavázala během 1 roku snížit emise CO2 o 10%

Kromě dalších ekologických závazků se nová britská vláda zavázala snížit emise státní správy o 10% během příštích dvanácti měsíců. Je to důsledek kampaně nevládních organizací. Závazek nové vlády bude činit 1% všech emisí ve Spojeném království. Toto číslo odpovídá emisím cca 200.000 automobilů.

Celý článek v angličtině na www.guardian.co.uk

2. 2. 2010

Britský ministr pro klima Ed Miliband vyhlásil...

Britský ministr pro klima Ed Miliband v rozhovoru pro Observer varoval před nasloucháním „hlasu sirén“, které popírají změny klimatu. V rozhovoru pro nedělní vydání Guardianu, Observer, varoval před vyvoláváním veřejných nálad proti poznatkům klimatologů. Britského ministra znepokojila médii opakovaně reprodukovaná prohlášení, podle nichž vědci manipulovali s fakty. Více na http://www.denikreferendum.cz/clanek/detail/1448

Zdroj: www.denikreferendum.cz

12. 7. 2012

Britský poslanec chce zavést osobní emisní povolenky

Nastal čas, aby se každý člověk sám začal podílet na ochraně klimatu, myslí si bývalý ministr životního prostředí Velké Británie Tim Yeo. Proto navrhuje zavést v jeho vlastním volebním okrsku pilotní projekt osobních emisních povolenek, píše server Euractiv. Pro české uši zní přinejmenším zvláště fakt, že povolenky navrhuje poslanec za konzervativní stranu.
8. 7. 2010

Britští klimatologové prý neklamali,...

Londýn - Nezávislý posudek aféry britských klimatologů kolem údajného zveličování údajů o globálním oteplování vyzněl víceméně ve prospěch obviňovaných vědců. Britští klimatologové z Východoanglické univerzity prý neklamali a nemanipulovali s daty, měli ale otevřeněji sdílet výsledky své práce. Aféru, která loni na podzim vypukla po zveřejnění odcizených emailů vědců, zkoumal nezávislý britský úředník Muir Russell. Podle agentury AP mnozí odborníci doufají, že dnes zveřejněný posudek pomůže zklidnit napětí ve vědeckém světě i mimo něj.

Zdroj: ČTK, celý článek na www.ctk.cz

6. 4. 2010

Britští poslanci: klimatologové by měli...

LONDÝN (zpravodaj ČTK) - Britští klimatologové z Východoanglické univerzity, jejichž odcizené emaily vyvolaly skandál kolem údajného zveličování údajů o globálním oteplování, by měli být otevřenější při sdílení informací, ale nijak s údaji o klimatu nemanipulovali. K tomuto závěru došlo vyšetřování výboru britského parlamentu, jehož výsledky byly zveřejněny 31.3.2010.
29. 4. 2011

Brožura "Adaptace na nepřízně osudu"

Glopolis vydal brožuru "Adaptace na nepřízně osudu", která doprovází putovní výstavu fotografií dokumentujících vliv globálního oteplování na chudé komunity rozvojových zemí. Brožura je ke stažení na stránkách Glopolisu - http://glopolis.org nebo na těchto stránkách v sekci Dokumenty/Infolisty.
2. 10. 2012

Brusel zavádí monitorovací systém pro emise z námořní dopravy

Systém, který je prvním krokem na cestě k utlumení emisí skleníkových plynů pocházejících z lodní dopravy, má být funkční na začátku roku 2013. O začlenění emisí z námořní dopravy se mluví již delší dobu. Od ledna 2012 se systém obchodování s emisními povolenkami nově vztahuje na emise z letecké dopravy, lodní doprava by měla následovat. Podle vyjádření Eliny Bardram z Evropské komise by rozšíření systému ETS na emise z lodní dopravy nemělo trvat tak dlouho, jak tomu bylo u dopravy letecké.

7. 4. 2011

Brusel znovu navrhne zavedení minimální uhlíkové a palivové daně

Brusel obnovuje úsilí po zavedení celounijních uhlíkových a palivových daní. Píše o tom dnes týdeník European Voice. Evropská komise podle něj navrhne stanovení minimální výše daně na CO2. Návrhy by měl představit příští týden eurokomisař pro daňové otázky Algirdas Šemeta.

Zdroj a pokračování na http://zpravy.e15.cz

24. 11. 2010

Cancun

Požadavky ekologických a rozvojových nevládních organizací na výstupy klimatické konference v Cancúnu jsou k dispozici v pdf formátu zde.
13. 1. 2011

Cancún zachránil vyjednávání, nikoli však klima

Na přelomu listopadu a prosince se v mexickém Cancúnu uskutečnila již 16. konference stran Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu. Na otázku, zda byla tato konference úspěšná, lze odpovědět ano i ne.

Zdroj a pokračování článku na www.glopolis.org

9. 12. 2010

Cancún: Projev generálního tajemníka OSN

Přečtěte si překlad projevu generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona, který přednesl u příležitosti zahájení jednání ministrů životního prostředí na klimatické konferenci v mexickém Cancúnu.

12. 4. 2011

Černé svědomí Evropy a USA

Migrační vlna ze severní Afriky, která je dávána do souvislosti s občanskou válkou v Libyi, i nestabilitou okolních zemí, má možná mnohem hlubší příčinu. EU stojí před obrovským bezpečnostním rizikem ale váhá s řešením.

8. 3. 2011

Češi mají větší uhlíkovou stopu než zbytek Evropanů

Uhlíková stopa průměrného Čecha je 14,2 tun oxidu uhličitého za jediný rok. To je o téměř 4 tuny C02 více, než je evropský průměr. Stejný objem oxidu uhličitého vyprodukuje například osobní automobil se spotřebou 8 litrů na 100 km po ujetí 77 000 km. Přesto Češi svoji uhlíkovou stopu v posledních letech výrazně snížili. Podle kolektivního systému ELEKTROWIN ušetřili jen recyklací vysloužilého elektrozařízení za posledních 5 let více než 1 150 000 tun CO2. To představuje úsporu ve výši 609 milionů kWh elektrické energie.

Zdroj a pokračování na www.enviweb.cz

ceska-republika-ratifikovala-parizskou-dohodu
7. 9. 2017

Česká republika ratifikovala pařížskou dohodu

Podpisem prezidenta se Česká republika jako poslední země Evropské unie přidala k dalším 167 zemím, které již ratifikovaly Pařížskou dohodu. 

20. 2. 2012

České organizace vyzvaly Francii k rozvojovému zaměření daně z finančních transakcí

Daň z finančních transakcí má sloužit rozvoji a boji proti změně klimatu. Skupina českých neziskových organizací sdružených v rámci kampaně Česko proti chudobě proto vyzvala francouzského velvyslance, aby jeho země část výdělku z nově zavedené daně věnovala na rozvoj.
2. 4. 2012

České podniky mají navíc 12,2 miliony povolenek za téměř 4 miliardy Kč

České podniky zahrnuté do emisního obchodování vypustily v roce 2011 o 1,85 % emisí skleníkových plynů méně než v roce předcházejícím. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat evropského registru emisního obchodování (EU ETS).(1)

Stejně jako v uplynulých letech měly české podniky zdarma k dispozici výrazně více povolenek, než kolik potřebovaly k pokrytí svých emisí: celkový přebytek je 12,2 milióny povolenek v hodnotě téměř 4 miliardy korun.(2)

13. 3. 2012

Česko se i letos ponoří do tmy

Česká republika se i letos v rámci kampaně Hodina Země ponoří do tmy. K největšímu celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního
prostředí se hodinovým zhasnutím připojí památky jako hrad Karlštejn, pražský Tančící dům nebo Žižkovský televizní vysílač. Veřejné osvětlení nebo nasvícení budov společně s nimi přislíbily zhasnout také Děčín, Liberec, Opava a padesátka dalších obcí. Hodina Země proběhne v sobotu 31. 3. 2012 od 20:30 do 21:30.

12. 10. 2010

Český překlad Kodaňské diagnózy

Kodaňská diagnóza - zpráva světu o poznatcích klimatologie ke konci roku 2009

Autoři: I. Allison, N.L. Bindoff, R.A. Bindschadler, P.M. Cox, N. de Noblet, M.H. England, J.E. Francis, N. Gruber, A.M. Haywood, D.J. Karoly, G. Kaser, C. Le Quéré, T.M. Lenton, M.E. Mann, B.I. McNeil, A.J. Pitman, S. Rahmstorf, E. Rignot, H.J. Schellnhuber, S.H. Schneider, S.C. Sherwood, R.C.J. Somerville, K. Steffen, E.J. Steig, M. Visbeck, A.J. Weaver. The University of New South Wales Climate Change Research Centre (CCRC), Sydney, Australia.

Český překlad 64-ti stránkové zprávy pořídili Jiří Došek a Jan Hollan. Na rozdíl od originálu neobsahuje tato verze překladu žádné fotografie, originál je graficky mnohem dokonalejší a tedy i působivější.

Vysvětlení mnoha užívaných termínů lze najít ve dvojjazyčném Glosáři ze čtvrtého svazku Čtvrté hodnotící zprávy IPCC v adresáři http://amper.ped.muni.cz/gw/ipcc_cz.

7. 1. 2011

Český překlad Vědeckého průvodce skepticismem vůči globálnímu oteplování na obzoru

Brzy vyjde český překlad Vědeckého průvodce skepticismem vůči globálnímu oteplování, který pořídili Jiří Došek a Jan Hollan. Najdete ho v nejbližší době na těchto stránkách a máte se určitě na co těšit. Přehledný, srozumitelný text na odborné úrovni, do kterého přispělo více než dvacet odborníků z celého světa. Originál v angličtině napsal John Cook a můžete si ho přečíst či stáhnout na www.skepticalscience.com.
cesti-vedci-odleti-poosme-na-antarktidu-zkoumat-tamni-klima
6. 1. 2014

Čeští vědci odletí poosmé na Antarktidu zkoumat tamní klima

Čeští vědci a technici odletí 9. ledna již poosmé na vědeckou základnu Masarykovy univerzity v Antarktidě na ostrově Jamese Rosse. Letos bude na stanici pobývat šestnáct lidí, domů se vrátí za dva měsíce. Opět budou zkoumat místní klimatické podmínky a jejich vliv na život rostlin a živočichů a také budou dále vylepšovat zázemí stanice, sdělila ČTK mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

26. 12. 2009

Čeští vědci: Chtěli moc, nedohodli nic

Jak hodnotí výsledky kodaňského summitu přední čeští vědci? Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu a Mez. panel pro klim. změny (IPCC), Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí UK jako přímý účastník summitu a Zdeněk Opatrný, který je biologem na Přírodovědecké fakultě UK.

21. 10. 2009

Chudobu nevyřeší jen peníze, musíme...

Amnesty International apeluje na světové politiky a lídry, aby změnili přístup k problému chudoby. Potírání chudoby se totiž dosud omezovalo pouze na finanční stránku problému. Nezbytnou součástí boje proti chudobě se přitom musí stát ochrana lidských práv.
11. 1. 2010

Chvála hrdinům mimo zákon

V Kodani se v prosinci odehrál zločin. Nespáchali jej aktivisté, ale státníci. Zatímco ti z místa činu ihned odletěli, ve vězení zůstali přes Vánoce zavřeni angažovaní občané. Prosincová konference o ochraně klimatu, která vyvrcholila summitem sto dvaceti zemí, skončila strašnou blamáží. Ani po letech vyjednávání a diplomatických příprav tam státníci nedokázali přijmout závaznou, spravedlivou a účinnou dohodu o omezení skleníkových emisí. Jediným výstupem je deklarace stejně prázdná jako řeči politiků, kteří nenašli odvahu postavit se čelem k největšímu problému, kterému lidstvo čelí.
20. 1. 2011

Chytrá energie - skládačka

Podívejte se na novou skládačku Chytrá energie umístěnou na našich stránkách. Najdete v ní všechny podstatné informace o projektu Chytrá energie v graficky zajímavém provedení - přehledně, stručně, jasně. Pokud o ní máte zájem, rádi vám ji pošleme, stačí napsat na vojtech.simek@calla.cz

22. 4. 2010

Chytrá volba, aneb koho letos (ne)volit?

Respekt institut a asociace ekologických organizací Zelený kruh Vás srdečně zvou na předvolební debatu nejen o otázkách životního prostředí. Debata se koná ve čtvrtek 29. dubna od 18:00 do 20:00 ve velkém sále Domu ABF na Václavské náměstí 31, Praha 1.

6. 9. 2010

Čistší ekonomika je levnější

Česká republika i mezinárodní společenství se shodují: potřebujeme snížit exhalace skleníkových plynů. Někteří lidé navíc poukazují na to, že musíme prověřit hospodářské náklady. Hnutí DUHA vydalo informační list s názvem "Čistší ekonomika je levnější" který shrnuje, na kolik taková ekonomika přijde a kolik na ní vyděláme. Najdete ho na těchto stránkách v sekci Dokumenty/Infolisty.
26. 1. 2010

Co nevíme o globálním oteplování

Klimatičtí skeptici s oblibou tvrdí, že ve věci vědeckých poznatků o globálním oteplování existuje ještě spousta prostoru pro debatu. Pokud jde o fenomén samotný, pravdu nemají: Vědecký konsensus trvá na tom, že planeta se otepluje z velké části kvůli lidské činnosti. Víme, že ledovce tají, a že poslední dekáda byla nejteplejší od doby, kdy se začaly vést záznamy. Je však pravda, že ve vědeckém vysvětlení těchto skutečností dosud existují ohromná prázdná místa. Více viz http://www.blisty.cz/2010/1/26/art50944.html
co-prinesla-konference-v-marrakesi
18. 11. 2016

Co přinesla konference v Marrakéši

 

Dohoda o ochraně klimatu žije dál, Trumpovi navzdory. Pravidla pro plnění Pařížské dohody budou hotová do roku 2018. Do té doby má být jasné, jakým způsobem se bude kontrolovat, že státy snižují emise tak, jak v Paříži slíbily. 

19. 9. 2011

Co si myslí vědci o globálním oteplování?

Vědci vědí, že oteplování probíhá, probíhat bude a že to způsobilo lidstvo svými činnostmi, hlavně těžbou a využíváním (čili spalováním) fosilních paliv.
Že v posledním půlstoletí již nepůsobí žádný přírodní popud ke globálnímu oteplování a že antropogenní oteplující popudy, zejména přidané skleníkové plyny, spolu s přírodními zpětnými vazbami, tempo oteplování (snižované ochlazujícími popudy přírodními i antropogenními), plně vysvětlují. A že globální oteplování má mnoho škodlivých důsledků, které budou v dalších desetiletích velmi narůstat.

Celý článek si můžete přečíst zde .

9. 7. 2012

ČR bude i nadále rozdávat emisní povolenky zdarma

Evropská komise v pátek schválila českou žádost o bezplatné přidělení  emisních povolenek v hodnotě přibližně padesáti miliard korun  elektrárenským firmám. Během vyjednávání s EK musela Česká republika z plánu přidělování povolenek odstranit několik energetických projektů, které nesplňují podmínky evropských předpisů. Evropská komise tak částečně uznala argumenty organizací, které se na ni po odeslání české žádosti obrátily.
13. 4. 2012

ČR má nový zákon o ukládání CO2 po zem

Zachytávat a ukládat uhlík do přírodních horninových struktur bude v České republice možné od roku 2020. Původně vláda plánovala umožnit provoz úložišť už od roku 2017. Sněmovna ale nakonec vyhověla požadavku Senátu, aby se začala úložiště povolovat až od roku 2020. Senátoři tříletý odklad zdůvodnili obavami, že uspíšením by se Česko zavázalo k nákladnému hrazení průzkumu pro umístění úložišť. Nová technologie s sebou nese značná rizika v podobě samovolného úniku plynu z úložišť a působení CO2 na geologické systémy.

3. 1. 2013

ČTK: Rok 2012 byl o 0,7 teplejší než dlouhodobý průměr

Rok 2012 byl teplotně nadprůměrný, oproti dlouhodobému normálu bylo celkově tepleji o zhruba 0,7 stupně Celsia. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V uplynulém roce byl velmi mrazivý jen únor, většina měsíců ale byla teplejší než obvykle a v srpnu byl dokonce naměřeno absolutní teplotní maximum. Přesnější data meteorologové zpracují v příštích týdnech, a stejně tak i statistiky srážek.
13. 12. 2011

Cyklisté, jezděte více na kolech, přispějete k redukci emisí skleníkových plynů

Pokud by všichni Evropané jezdili na kole stejně často jako Dáni, Evropská unie by se o více než čtvrtinu přiblížila cíli snížit emise skleníkových plynů z dopravy o 60 %. Udává to studie Evropské cyklistické federace (ECF).
3. 6. 2010

Další z regionálních seminářů "Globální změna klimatu - fikce a fakta" v Liberci

Ekologický institut VERONICA, sdružení Calla ve spolupráci se SEV Divizna při ZOO Liberec Vás srdečně zvou na seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskuteční v úterý 15. června 2010 v Liberci. Více podrobností včetně programu a návratky najdete v pozvánce .
31. 1. 2012

Dánsko chce stanovit emisní cíl EU pro rok 2030

Dánsko, předsedající od ledna Evropské unii, zařadilo do programu rady ministrů životního prostředí stanovení emisního závazku pro rok 2030. Tím má být snížení emisí o 40 % oproti roku 1990.

Tento cíl sleduje milníky stanovené v Cestovní mapě pro přechod k nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050. Cestovní mapa obsahuje cíle, které jsou podle IPCC potřebné k udržení oteplování planety pod relativně bezpečné 2 stupně Celsia. Do roku 2050 by emise měly klesnou o 80 – 95 %.

dansko-dosahlo-svetoveho-rekordu-ve-vyuzivani-vetrne-energie
autor: Rudolf Přecechtěl copyright: Arkona s.r.o.
10. 1. 2015

Dánsko dosáhlo světového rekordu ve využívání větrné energie

Dánsko je v rámci EU jednou z nejaktivnější zemí prosazujících obnovitelné zdroje energie. V uplynulém roce tam více než dvojnásobně vzrostl podíl větrné energie na spotřebě elektřiny a Dánsko se tak reálně přiblížilo ke svým cílům pro rok 2020, kdy by obnovitelné zdroje měly tvořit 50 % veškeré elektrické spotřeby. Prudký nárůst výroby větrné energie však může přinést nestabilitu na trh s elektřinou, tvrdí energetické firmy.

30. 11. 2009

Debata: KLIMA V KODANI: O CO SE HRAJE?

Úterý 1. 12., 16-18 hod, Novotného lávka 5 (U Karlova mostu), Praha 1

Podaří se zastavit změnu klimatu na základě mezinárodní dohody?
Jaké návrhy jsou přínosné a které naopak ohrožují dohodu?
Jaké jsou postoje různých zemí a kdo je brzdou?
panelisté
* Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí
* Jan Pretel, Český hydrometeorologický ústav
* Michal Broža, Informační centrum OSN v Praze
* Kateřina Husová, CEE Bankwatch Network
* Pavel Zámyslický, Ministerstvo životního prostředí
moderuje
* Jiří Dlouhý, Společnost pro trvale udržitelný život

Přijďte se seznámit se zákulisím jednání o nové klimatické dohodě. Vedoucí vyjednávač české delegace, zástupce OSN, bývalý ministr životního prostředí, klimatolog a zástupkyně ekologické organizace vám poodhalí, zda taková dohoda může fungovat, zda zabrání změně klimatu a kdo na tom (ne)vydělá. Zodpovíme i vaše otázky.

vstup volný

4. 12. 2011

Demonstrace v Durbanu: 20 000 účastníků

Včerejší Světový den na ochranu klimatu (Global Day of Action) se nesl ve znamení četných aktivit nevládních organizací, které se nechtějí smířit s nedostatečným pokrokem klimatického vyjednávání. Ta přitom dokázala i překvapit: Čína opatrně naznačuje, že je ochotna přistoupit k právně závaznému omezování růstu svých emisí, Indie nechce být pro svůj nekompromisní postoj viděna jako překážka úspěšné dohody a sekretářka UNFCCC Christiana Figueresová je přesvědčena o přijetí druhého období Kjótského protokolu.

dopady-klimaticke-zmeny-vlny-vedra-zasahnou-silneji-chude-nez-bohate
17. 5. 2013

Dopady klimatické změny: vlny vedra zasáhnou silněji chudé než bohaté

Negativní dopady globálního oteplování na městské obyvatele více odnesou chudí příslušnícíi menšin, tvrdí nová studie amerických vědců. Podle nich etnické menšiny, tedy především Afroameričané, žijí v chudších čtvrtích, které vykazují nižší podíl zeleně a volné plochy a naopak vyšší podíl ploch, které absorbují teplo. Kvůli tomu jejich zdraví více ovlivní očekávané vlny vedra způsobené změnami klimatu.

18. 12. 2012

Dopady změny klimatu v Evropě

Změna klimatu již nyní zřetelně postihuje celou Evropu a lze předpokládat, že její vliv na životní prostředí a lidskou společnost bude dále narůstat. Pokud společnost nepřistoupí k účinným adaptačním opatřením, bude čelit rostoucím škodám, konstatuje zpráva Evropské agentury pro životní prostředí "Klimatická změna, její dopady a zranitelnost v Evropě".

8. 12. 2011

Dosavadní vyjednávání zatím mnoho nepřinesla

Ani v druhém týdnu se zatím durbanská vyjednávání významně neposunula. Stále sledujeme tři nejvýznamnější témata: otázku pokračování Kjótského protokolu, mandát a časový rámec pro vyjednání nové závazné klimatické dohody a financování Zeleného klimatického fondu.

Evropská unie je ochotná zavázat se ke snižování emisí během druhého období Kjótského protokolu i v situaci, kdy Kanada ohlásila odstoupení od Protokolu a možná tak učiní dokonce ještě před závěrem durbanské konference.

1. 8. 2012

Drastická sucha v USA. Zvykejte si, říkají vědci, bude hůř

Ekolist.cz: Západ Spojených států amerických se mezi lety 2000 a 2004 potýkal se silným obdobím sucha. Odborníci jej označují jako nejsilnější za posledních 800 let. Nyní se se suchem potýká skoro celé území USA. „Zvykejte si,“ vzkazují vědci. Období sucha podle nich budou budoucnu novým normálem.
duben-2014-koncentrace-co2-neklesla-pod-400-ppm
3. 6. 2014

Duben 2014: koncentrace CO2 neklesla pod 400 ppm

Do historie klimatické změny se duben 2014 zapíše jako měsíc, kdy koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře každý den překročila hodnotu 400 ppm.

12. 12. 2011

Durban - záchrana vyjednávání, ale ne planety

Ač média povětšinou hodnotí závěry klimatické konference jako úspěch, konference k řešení problému klimatické změny příliš nepřispěla. Došlo sice k prodloužení Kjótského protokolu, ale nikdo zatím neví, jaké závazky ke snížení skleníkových plynů bude obsahovat. Účastníci konference se sice dohodli na vypracování nové klimatické dohody do roku 2015, ale její platnost posunuli až do roku 2020 a redukční závazky opět zůstali nevyřčené. Na jednu stranu byl sice definitivně ustaven Zelený klimatický fond, ale nebyly určené zdroje peněz, kterými bude financován. „Úspěšný“ závěr konference tak sice zachránil proces mezinárodního vyjednávání, ale ani zdaleka nás neuchránil od nebezpečných dopadů probíhající klimatické změny.
26. 4. 2010

Dvě nové anglické studie - Wind Energy and Electricity Prices a Roadmape 2050

Studie Wind Energy and Electricity Prices je analýzou případových studií z Německa, Dánska a Belgie provedená poradenskou firmou Pöyry pro Evropskou asociaci větrné energetiky EWEA zaměřená na dopady větrné energie do cen elektrické energie. Ukazuje, že větrné elektrárny paradoxně ceny elektřiny již dnes snižují. Druhá studie Roadmape 2050 dokazuje, že Evropa bez nárůstu cen elektřiny může snížit své emise skleníkových plynů o 80 % a zároveň čerpat 80 % energie z obnovitelných zdrojů. Obě studie najdete na našich stránkách v sekci Studie (EN) .
27. 11. 2012

Ekolist: Bohaté státy neplní slib: chudým státům v boji proti klimatu moc nepomáhají

Jak se bohatým státům daří naplňovat příslib pomoci chudým státům v boji proti klimatickým změnám? Aktuální analýza ukazuje, že bohaté státy v plnění závazků kolektivně selhaly. Je to důležitá informace, zejména dnes. Dnešním dnem začíná osmnáctá konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, kde by se mimo jiné mělo opět jednat o závazcích bohatých států.
21. 9. 2012

Ekolist: Led v Severním ledovém oceánu rekordně taje

Rozloha ledu pokrývajícího Severní ledový oceán je nejmenší od doby, kdy lidé začali sledovat Arktidu pomocí satelitů. Uvedli to vědci z amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC).
17. 9. 2012

Ekolist: Ledovce mohou na změny klimatu reagovat velmi rychle, zjistili vědci

Ledovce velmi rychle reagují i na poměrně malé změny teploty. K tomuto zjištění dospěli vědci studující reakce ledovců na kanadském ostrově Baffin. Podle výzkumu zveřejněného v časopise Science ledovce v minulosti rychle reagovaly jak na oteplování, tak na ochlazování klimatu.
1. 11. 2012

Ekolist: Zemědělci budou pěstovat banány místo brambor

Banány se mohou stát důležitým zdrojem potravy pro miliony lidí, v některých rozvojových zemích by mohly nahradit brambory. Podle vědců, kteří se zabývají stavem zemědělství, bude kvůli změnám klimatu klesat výnos klasických plodin. Brambory, kterým se daří v chladnějších oblastech tak nebudou mít kvůli rostoucím teplotám šanci, píše BBC Online News.
21. 3. 2011

Ekologická a Uhlíková stopa města

Týmová iniciativa pro místní udržitelný rozvoj, o. s. (TIMUR) oznamuje spuštění kalkulátorů ekologické stopy města: www.ekostopa.cz a uhlíkové stopy města: www.uhlikovastopa.cz . Každé město v České republice nyní může využít tyto ukazatele udržitelného rozvoje srozumitelné pro širokou veřejnost. Po vzoru řady zahraničních měst hledají česká města způsob, jak lépe poznat a popsat svoji náročnost na "přírodní kapitál", nároků na energie a přírodní plochy.

Zdroj a pokračování na www.enviweb.cz

ekonom-stern-klimaticka-zmena-je-nejvetsim-trznim-selhanim-dejin
26. 2. 2013

Ekonom Stern: Klimatická změna je největším tržním selháním dějin

Lord Nicholas Stern, významný britský ekonom, říká: "I pokud existuje byť jen jistá pravděpodobnost, že stovky milionů lidí budou muset z důvodu klimatické změny opustit své domovy, musíme celou věc brát opravdu vážně."

2. 7. 2012

Ekonom Wiliam Nordhaus pro Rádio Česko: Dobrou zbraní proti změnám klimatu je uhlíková daň

V Praze je v těchto dnech několik set ekonomů, kteří se zabývají životním prostředím. Mezi nimi je i profesor univerzity v americkém YaleViliam Nordhaus.Velký ohlas nedávno vzbudil jeho článek s názvem Proč se klimaskeptikové mýlí.

Polemizuje se skupinou vědců, kteří z jeho výpočtů vyvodili, že je třeba odsunout opatření proti změně klimatu za rok 2050. Mimo jiné s jejich tvrzením, že oxid uhličitý planetě tolik neškodí. A že zatím kvůli němu nemusíme svazovat byznys tak přísnými emisními opatřeními.
22. 4. 2011

Emise CO2 klesly v EU díky hospodářské recesi o 7,2 %

V důsledku hospodářské krize klesly v Evropské unii v roce 2009 emise CO2 o rekordních 7,2 %. Státy tak s rezervou plní své cíle v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Uvedla to tento týden Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).

Zdroj a pokračování na www.euractiv.cz

emise-klesly-ale-krize-na-trhu-s-povolenkami-trva
3. 4. 2013

Emise klesly, ale krize na trhu s povolenkami trvá

České podniky zahrnuté do emisního obchodování vypustily v roce 2012 o 6,6 % emisí skleníkových plynů méně než v roce předcházejícím. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat evropského registru emisního obchodování (EU ETS).

16. 1. 2009

Energetická bezpečnost a ekonomická krize

Čerpání energetických zdrojů z centralizovaných lokalit dopadlo v těchto dnech tvrdě na celou EU. Po uzavření ventilů se zemním plynem z Ruska stála řada evropských států před totálním energetickým kolapsem. Naráz jsme si všichni uvědomili nezbytnost diversifikace energetických zdrojů. Logicky tedy volají vládní a veřejní činitelé po rychlé realizaci dalších tras plynovodů i hledání nových zdrojů zemního plynu, také mimo Rusko. Pro další energetickou bezpečnost, konkrétně zásobování zemním plynem je to naprosto nutné.
27. 7. 2009

EU a MTV získávají mezinárodní...

Evropská komise a společnost MTV Networks International dnes zahájily kampaň „Play to Stop – Europe for Climate“. Tato kampaň za účelem zvýšení povědomí o nebezpečích spojených se změnou klimatu potrvá šest měsíců a je zaměřena na mladé lidi, které má mobilizovat před nadcházející konferencí o klimatu pořádanou v prosinci tohoto roku v Kodani. Kampaň „Play to Stop“ proběhne v jedenácti členských státech EU a zahrnuje televizní spoty, koncert zpěváka Mobyho ve Stockholmu, dva koncerty dalších umělců v Budapešti a v Kodani, přenosy koncertů na internetu a hry, jakož i redakční příspěvky o boji proti změně klimatu. Konference o klimatu v Kodani, na níž se bude rozhodovat o pokračování Kjótského protokolu, bude zahájena dne 7. prosince. 
16. 9. 2010

EU musí víc zefektivnit využívání energií, ukázala studie

Amsterodam (ČTK): Evropská unie musí ztrojnásobit úsilí efektivněji využívat energetické zdroje, pokud má splnit cíl, že do deseti let sníží spotřebu energií o 20 procent. Ukázala to nová studie, kterou provedla organizace Ecofys z Nizozemska a Fraunhofer ISI z Německa. Pokud bude Evropa využívat energii efektivněji, může podle této studie do roku 2020 ušetřit 78 miliard eur (asi dva biliony Kč) ročně. Prozatím však unie zaostává za cíli, které si sama dala. Evropa přijala program 20-20-20, který předpokládá, že do roku 2020 sníží využívání skleníkových plynů o 20 procent a 20 procent spotřeby nahradí energií z obnovitelných zdrojů.

24. 8. 2011

EU může navrhnout prodloužení platnosti Kjótského protokolu

EU na příští klimatickou konferenci OSN, která se bude letos konat v jihoafrickém Durbanu, přijde možná s návrhem prodloužit platnost Kjótského protokolu. Zdroje blízké jednání agentuře Reuters dále sdělily, že by tak Mechanismus čistého rozvoje (CDM), jehož prostřednictvím evropský průmysl investuje do snižování emisí CO2 v rozvojových zemích, mohl fungovat i po roce 2012.
eu-nechce-spolehat-na-rusko-meni-pohled-na-uspory-energie
9. 6. 2014

EU nechce spoléhat na Rusko, mění pohled na úspory energie

Vyšší energetická účinnost může snížit závislost na dovozu ruského plynu, které se chtějí Evropané zbavit. Na podzim by mohla Evropská komise navrhnout závazný cíl, který by doplnil balíček pro rok 2030. Prozatím se se závazkem pro účinnost nepočítalo, podle komisaře pro energetiku Oettingera je ale čas věnovat mu pozornost.

3. 12. 2010

EU požaduje v Cancúnu významný pokrok

Konference OSN věnovaná změně klimatu, která byla zahájena 29. listopadu v mexickém Cancúnu, musí představovat významný krok k vytvoření komplexního a právně závazného rámce pro změnu klimatu na celosvětové úrovni. Evropská unie bude v Cancúnu usilovat o vyjednání vyváženého souboru rozhodnutí, který připraví půdu pro co nejrychlejší vytvoření právně závazného rámce na celosvětové úrovni a povede rovněž k bezodkladným a konkrétním opatřením na ochranu klimatu.

Zdroj a pokračování článku na www.businessinfo.cz

19. 4. 2010

EU už zná cestu k prosazení obnovitelných zdrojů

Podle zatím nejambicióznější studie zaměřené na rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), kterou vypracovala European Climate Foundation (ECF), může Evropa bez nárůstu cen elektřiny čerpat v roce 2050 80 % energie z obnovitelných zdrojů.

Celý článek na www.euractiv.cz

9. 12. 2011

EU, nejméně rozvinuté státy a aliance ostrovní států se shodují: chceme ambiciózní výstup konference

Dost bylo myšlenek a mluvení, potřebujeme okamžitou akci. Zní z úst představitelů EU, nejchudších států světa a skupiny ostrovních států. Mezera mezi tím, co je potřeba udělat, a mezi tím, jaké závazky jsou na stole, je nesmírná. Potřebujeme zastavit oteplování planety a současně potřebujeme uvést ve fungování Zelený klimatický fond, náš závazek z Cancúnu. To se může stát jen pokud se všechny smluvní strany UNFCCC zavážou ke konkrétním krokům.

22. 9. 2011

EU: Rekordní nárůst emisí CO2

Výzkumné centrum EU Joint Research Centre zveřejnilo novou studii dokládající 45% nárůst globálních emisí CO2 mezi lety 1990 a 2010. Ani zvýšená spotřeba obnovitelných zdrojů, využívání jaderné energetiky a zlepšení energetické efektivity není dostatečnou kompenzací za vyšší poptávku po energii a dopravě.
20. 8. 2012

EurActiv.cz: Úspory energie jsou prioritou SEK jen na papíře, zní kritika

Na tom, že v úsporách energie spočívá velký potenciál české energetiky, se obvykle shodnou zástupci zelených organizací, průmyslu i výrobců energie. O energetické účinnosti se hovoří i v nové Státní energetické koncepci. Podle řady názorů jí však v dokumentu není věnována dostatečná pozornost a jde spíše o vágní prohlášení. Otázkou také zůstává, ve které části energetického řetězce jsou úspory nejdůležitější.
20. 12. 2012

EurActiv: Derogace emisních povolenek schváleny, své kritiky však mají dál

Evropská komise definitivně rozhodla o tom, že Česká republika může v další fázi evropského emisního obchodování nadále přidělovat elektrárnám určité množství bezplatných emisních povolenek. Neziskové organizace přitom tvrdí, že bez derogací by mohlo být více peněz použito pro novou Zelenou úsporám.
10. 10. 2012

EurActiv: Plán na stažení povolenek z ETS budí v EU emoce, ČR je mezi skeptiky

EU debatuje o tom, jakým způsobem zvýšit cenu emisních povolenek a zda je to vůbec nutné. Plány na stažení určitého množství povolenek ze systému obchodování podle šéfa generálního ředitelství Evropské komise pro oblast klimatu budí velké emoce. Pochybuje prý dokonce, že je Evropa v současné době schopná dohodnout se na dalších krocích v klimatické politice. Česko patří mezi země, které jsou k ní značně skeptické.
24. 8. 2012

EurActiv: Státní energetická koncepce: jak podporovat rozvoj OZE?

Nová Státní energetická koncepce počítá s ukončením garantovaných výkupních cen pro elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Například podle Sdružení velkých spotřebitelů energie průmysl na podporu OZE příliš doplácí. NGOs se však domnívají, že stát by měl k čisté energii zaujmout jiný postoj.
15. 11. 2012

EurActiv: Změny v obchodu s emisemi získaly jasnější podobu

Evropská komise již přišla s konkrétním návrhem na dočasné stažení některých emisních povolenek ze systému aukcí – má jich být 900 milionů. Evropský systém obchodování s povolenkami ale čekají hlubší a dlouhodobější změny. Komise je představí už zítra.
28. 7. 2009

Eurobarometr: Vnímání závažnosti změn...

Evropská komise zveřejnila v červenci výsledky celoevropského výzkumu postojů veřejnosti ke změnám klimatu. Výzkum došel k závěrům že, 1: Změna klimatu je i nadále prioritní otázkou, byla však předstižena krizí. 2.  Znalost prostředků boje proti změně klimatu v některých případech roste, přičemž v jiných zůstává stabilní. 3. Očekávání Evropanů s ohledem na Evropský parlament se týkají především témat, která se jich úzce dotýkají. Celosvětové výzvy přicházejí na řadu až poté.

8. 7. 2011

Europarlament vyšší klimatický závazek nepodpořil

Poslanci Evropského parlamentu v úterý nepodpořili navýšení cíle, který si EU vytyčila v oblasti redukce emisí skleníkových plynů do roku 2020. Podle řady europoslanců (převážně z pravé části politického spektra) není na posouvání redukčního cíle z 20 na 30 % vhodná doba. Zelení jsou ovšem přesvědčení, že za výsledek jednání mohou „nedemokratičtí lobbisté“.
europoslanci-podporili-navrh-na-snizovani-emisi-z-malych-zdroju
30. 5. 2017

Europoslanci podpořili návrh na snižování...

Europoslanci podpořili návrh na snižování emisí z malých zdrojů. Návrh pomůže vyčistit smog i v České republice. Společný tiskový komentář organizací Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Glopolis.

19. 9. 2011

Evropa bez CO2: od teorie k praxi

Francouzský institut vás zve na přednášku Jeana-Marca Jancovici, konzultanta a specialisty na problematiku energií a klimatu.

Akce se koná 22.9. od 18 hodin ve Štěpánské ul. č. 35, Praha 1.

Více informací naleznete zde .

evropa-na-ceste-k-cilum-pro-rok-2020
9. 10. 2013

Evropa na cestě k cílům pro rok 2020

Do roku 2012 dokázala EU snížít své emise skleníkových plynů o 18 % v porovnání s rokem 1990. S osmiletým předstihem se tak přiblížila splnění cíle zredukovat emise o 20 % do roku 2020.

evropa-se-pripravuje-na-zmeny-klimatu-nektera-vinarstvi-chystaji-presun
5. 6. 2013

Evropa se připravuje na změny klimatu. Některá vinařství chystají přesun.

Na proměny klimatu již reaguje řada zemí konkrétními opatřeními. Dalším, včetně Česka, adaptační strategie stále chybí. Jaká jsou rizika?

Další informace

Další aktuality