Hlavní informace

Klima do škol

klima-do-skol
Klimatické změny ohrožují celý svět. Dnešní mladá generace tyto vážné ekologické, hospodářské a společenské důsledky pocítí mnohem více. Je proto důležité, aby se mladí lidé dozvěděli o příčinách klimatických změn a o možnostech, jak je zmírnit.

I malé změny v každodenním chování sníží celkovou sumu emisí skleníkových plynů. Patří sem  především naše každodenní nakládání s energií – zda jí budeme nadále plýtvat nebo ne. Jde také o  třídění a recyklaci odpadů či o dopravu. Například o projektu "Sběr rostlinného oleje od žáků základních škol" se můžete více dočíst zde. Více o tom, jak konkrétně omezit emise CO2 drobnými změnami každodenního života, najdete zde.

S pozitivním ovlivněním změny klimatu Země musí začít každý u sebe. Toto téma by se mělo stát součástí ekologické výchovy na základních i středních školách. Pro učitele jsme k tomuto účelu připravili stránky s materiály, které mohou při své výuce využít. V sekci odkazy pak studenti i učitelé najdou přehled českých i zahraničních stránek týkající se problematiky změny klimatu. V sekci literatura pak naleznete seznam knih, kterými můžete obohatit školní knihovny či je využít pro Vaše studium nebo ve výuce. Školám pak nabízí Ekologický institut Veronica k zapůjčení zdarma výstavu PRIMA KLIMA.

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Přednášky pro školy

 • Zelená energie pro Českou republiku

  Délka trvání: 45 až 60 minut

  Přednáška vysvětlí technologie, potenciál, důvody, proč využívat obnovitelné zdroje energie i legislativní zakotvení.
  Kontakt: Edvard Sequens, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel: 384 971 930.

  Číst dál...

 • Větrná energetika a její možnosti v České republice

  Délka trvání: 45 až 60 minut

  Přednáška, která představí stav a možnosti větrné energetiky se zaměřením na Českou republiku.
  Kontakt: Edvard Sequens, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel: 384 971 930.

  Číst dál...

 • Slunce – energie budoucnosti

  Délka trvání: 60 až 90 minut

  Přednáška o využití obnovitelných zdrojů energie. Začíná od globální klimatické změny, přes energii z biomasy, vodní a větrnou, podrobně představí možnosti využití sluneční energie (prvky slunečních systémů na ohřev, jejich dimenzování, možnosti umístění, energetické zisky ...). Rady, jak solární systém získat včetně možnosti ekonomické podpory.

  Číst dál...