Hlavní informace

Materiály z akcí

mistni-ekonomika-a-klimaticke-zmeny
13. 1. 2017

Místní ekonomika a klimatické změny

 

Stáhněte si sborník ze semináře Open Space, který proběhl 3.–7. února 2016 v Centru Veronica Hostětín. Místní ekonomika v kontextu klimatických změn.

Číst dál...

Seminář Praha pod pokličkou

Seminář pro všechny, kteří chtějí vědět, jak chránit klima a ovzduší ve městech. Podívejte se na prezentace z 16.10.2014.

Číst dál...

21. 6. 2013

Konference: Na cestě k energetické soběstačnosti obcí a regionů

Starostové a zástupci regionů z Čech, Rakouska a Německa prezentovali své úspěchy a zkušenosti na cestě k energetické soběstačnosti. Podívejte se na jejich prezentace.

Konference se konala 19.6.2013 v Rakouském kulturním fóru v Praze.

Číst dál...

13. 2. 2013

Exkurze za dobrými příklady komunální energetiky

Klimatická koalice ve spolupráci s Callou a Veronicou pořádala v roce 2012 tři exkurze. Podívejte se na navštívené cíle.

 

1. Pirna (Sasko, DE)

Pirna má komplexní energeticko-klimatickou koncepci města i certifikaci European Energy Award.

Ve městě se nachází bazén, v jehož suterénu se pomocí zemního plynu kogeneračně vyrábí elektřina a teplo. Teplem se vyhřívá jak bazén, tak vedle stojící pasivní školka. Zároveň má jak bazén, tak školka solární články na střeše. Ve výstavbě je střední škola v pasivním standardu.

http://www.pirna.de/Energiestadt.4720/

2. Brno – Nový Lískovec

V brněnské městské části je renovována řada panelových domů, základní škola a mateřská škola vysoko nad běžným českým standardem tepelných parametrů budov.

http://www.novy-liskovec.cz

3. Hostětín

Hostětína je obec s řadou environmentálních projektů a prakticky 100% zásobováním teplem a ohřevem vody obnovitelnými zdroji: obecní výtopna na biomasu, moštárna s ekologickou produkcí, kořenová čistírna odpadních vod, solární systémy fototermické i fotovoltaické, šetrné pouliční osvětlení, seminární centrum postavené jako pasivní dům.

http://hostetin.veronica.cz/

4. Kněžice (u Nymburka)

Jedná se o jedinou plně energeticky soběstačnou obec v ČR (z hlediska vytápění i výroby elektřiny). Veškerá energie je zde produkována z obnovitelných zdrojů.

http://www.obec-knezice.cz/

Číst dál...

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C