Hlavní informace
pohled-do-historie-zmeny-klimatu

Pohled do historie změny klimatu

Historii začal psát profesor fyziky John Tyndall, který se zabýval vlastnostmi plynů již v padesátých letech 19. stol., kdy sestavil zařízení pro výzkum schopnosti absorpce infračerveného záření plyny. V roce 1859 empiricky dokázal, že oxid uhličitý, metan, vodní pára a další absorbují energii infračerveného záření na rozdíl od kyslíku. Pokud tedy mluvíme o počátcích výzkumu skleníkového efektu, tak se vracíme o více jak 150 let do historie. Není nijak překvapivé, že Tyndall ve své době nezkoumal vliv člověka na klimatické změny, ale již tehdy vědci uvažovali nad tím, co způsobuje např. příchod a odchod doby ledové. Tyndall také zmínil obavu, že pokud poroste množství CO2 v ovzduší, tak může dojít ke změnám na naší planetě, což vidíme v dnešní době.

Číst dál...

23

Často kladené dotazy o klimatu

Diskuze o globálních změnách podnebí je mnohdy poznamenána řadou nepřesností, dezinformací a mýtů. Různé zavádějící skutečnosti se bohužel objevují i na stránkách odborného tisku. Po rozkliknutí následujících otázek naleznete objasnění nejčastějších omylů souvisejících s problematikou klimatických změn.

Číst dál...

Další informace

Očitá svědectví

 • augustine-yelfaanibe-ghana

  Augustine Yelfaanibe, Ghana

  Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 • ben-namakin-kiribati-a-mikronesie

  Ben Namakin, Kiribati a Mikronésie

  Jmenuji se Ben Namakin. Pocházím z Kiribati, ale v současné době bydlím v Pohnpei (dříve známo jako Ponape) ve Federativních státech Mikronésie (FSM). Pracuji jako lektor ekologie v Ochranářském sdružení v Pohnpei (Conservation Society of Pohnpei, CSP). Je to jediná nevládní ekologická organizace na ostrově.

 • derek-newton-australie

  Derek Newton, Austrálie

  Jmenuji se Derek Newton a vlastním a provozuji různorodě zaměřenou zemědělskou firmu v Traprocku (v regionu západně od Stanthorpu v Queenslandu). Máme sad s různými druhy peckovin a malé stádo ovcí, přičemž pastviny pronajímáme výrobci vlny. Moje rodina vlastní „Bendee“, jak našemu pozemku říkáme, od roku 1919 a já jsem tu žil většinu svého života.

Další aktuality