Hlavní informace

Britští poslanci: klimatologové by měli být otevřenější
6. 4. 2010

LONDÝN (zpravodaj ČTK) - Britští klimatologové z Východoanglické univerzity, jejichž odcizené emaily vyvolaly skandál kolem údajného zveličování údajů o globálním oteplování, by měli být otevřenější při sdílení informací, ale nijak s údaji o klimatu nemanipulovali. K tomuto závěru došlo vyšetřování výboru britského parlamentu, jehož výsledky byly zveřejněny 31.3.2010.

 

Je to první oficiální vyšetřování aféry kolem elektronické korespondence vědců ze známé Klimatické výzkumné jednotky (CRU) Východoanglické univerzity. Korespondenci společně s několika tisíci dokumentů zveřejnili neznámí hackeři loni v listopadu před zahájením summitu o globálním oteplování v Kodani.

Skandál se týkal především emailů klimatologů Kevina Trenbertha a Phila Jonese z CRU. Podle kritiků maily potvrzují, že vědci zveličovali data svědčící o globálním oteplování a tajili údaje ukazující opak.

Zpráva vědeckého výboru parlamentu ale uvedla, že vědecká reputace profesora Jonese i CRU zůstala netknutá. Stejně tak zpráva nenalezla nic, "co by zpochybňovalo vědecký konsenzus" kolem globálního oteplování.

Výbor nenašel nic špatného na tom, že Jones použil v mailech o globálních teplotách výrazů "zakrýt pokles" a "trik". V prvním případě šlo o zkratkovitý výraz pro odstranění chybných údajů a trikem myslel šikovné řešení, nikoli podvod.

Výbor uznal, že většina údajů, o které Phila Jonese žádali kritici jeho práce o globálním oteplování, již byla veřejně přístupná. Stejně tak dali najevo pochopení nad tím, že tyto žádosti byly "podle něj motivovány snahou jeho práci zpochybnit".

Ale když takové informace blokoval, vyvolal pochopitelně podezření, uvedla zpráva. Vyzvala proto klimatology z CRU k větší transparentnosti a k publikaci "nezpracovaných dat a podrobných metodologií".

zdroj: http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2223396

Další informace

Další aktuality

 • rok-2018-v-klimaticke-politice-od-parneho-leta-po-uhli-v-katovicich
  19. 4. 2019

  Rok 2018 v klimatické politice: od parného léta po uhlí v Katovicích

  Bez nadsázky lze říci, že rok 2018 byl rokem, kdy o klimatické změně slyšel či četl úplně každý. Podle amerického deníku New York Times byla klimatická změna tím nejdůležitějším, o čem v minulém roce jeho novináři psali. Tento fakt však není důvodem k radosti.
 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

 • 9. 3. 2010

  Workshop - Ochrana klimatu a účast veřejnosti 29. - 31....

  Přijeďte na pracovní workshop, který by měl zmapovat možnost zapojení veřejnosti do prosazování řešení klimatických změn. Akce bude probíhat v rámci menších skupin s mezinárodní účastí formou moderovaných diskuzí a týmové práce.