Hlavní informace

Příští rozpočet EU musí podpořit ochranu klimatu
5. 4. 2018

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dostal společný dopis široké skupiny organizací, v němž ho žádají, aby zajistil, že příští rozpočet EU bude zcela v souladu s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dostal společný dopis široké skupiny organizací, v němž ho žádají, aby zajistil, že příští rozpočet EU bude zcela v souladu s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje.

Energy Cities,  Evropská aliance pro úspory energie, Šance pro budovy, WWF nebo Climate Action Network Europe v otevřeném dopise společně vyzývají Junckera, aby v příštím rozpočtu EU výrazně navýšil současný 20% podíl určený na ochranu klimatu a zajistil, že ani euro nepůjde na podporu fosilních zdrojů. Budoucí fondy EU by také měly členským státům pomoci s dosažením jejich klimatických cílů pro roky 2030 a 2050.

Evropští politici vnímají změnu klimatu jako globální hrozbu, kterou by měl určitě řešit i nový rozpočet Unie. I sám Juncker na březnové konferenci o udržitelných financích zdůraznil, že EU musí sladit finanční toky s cíli v oblasti ochrany klimatu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce vyzval k tomu, aby až 40 procent z příštího rozpočtu EU bylo použito na klimatická opatření.

Podobně 14 ministrů životního prostředí členských států EU na summitu začátkem března žádalo takový rozpočet EU, který by byl příznivý pro klima a vyloučil dotace na fosilní paliva. Také Evropský parlament souhlasil s podstatným zvýšením výdajů na klimatická opatření.

Evropské komise má návrh priorit pro rozpočet EU po roce 2020 zveřejnit 2. května.

Zdroj:https://glopolis.org/998915/pristi-rozpocet-eu-musi-podporit-ochranu-klimatu

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C