Hlavní informace

Příští rozpočet EU musí podpořit ochranu klimatu
5. 4. 2018

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dostal společný dopis široké skupiny organizací, v němž ho žádají, aby zajistil, že příští rozpočet EU bude zcela v souladu s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dostal společný dopis široké skupiny organizací, v němž ho žádají, aby zajistil, že příští rozpočet EU bude zcela v souladu s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje.

Energy Cities,  Evropská aliance pro úspory energie, Šance pro budovy, WWF nebo Climate Action Network Europe v otevřeném dopise společně vyzývají Junckera, aby v příštím rozpočtu EU výrazně navýšil současný 20% podíl určený na ochranu klimatu a zajistil, že ani euro nepůjde na podporu fosilních zdrojů. Budoucí fondy EU by také měly členským státům pomoci s dosažením jejich klimatických cílů pro roky 2030 a 2050.

Evropští politici vnímají změnu klimatu jako globální hrozbu, kterou by měl určitě řešit i nový rozpočet Unie. I sám Juncker na březnové konferenci o udržitelných financích zdůraznil, že EU musí sladit finanční toky s cíli v oblasti ochrany klimatu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce vyzval k tomu, aby až 40 procent z příštího rozpočtu EU bylo použito na klimatická opatření.

Podobně 14 ministrů životního prostředí členských států EU na summitu začátkem března žádalo takový rozpočet EU, který by byl příznivý pro klima a vyloučil dotace na fosilní paliva. Také Evropský parlament souhlasil s podstatným zvýšením výdajů na klimatická opatření.

Evropské komise má návrh priorit pro rozpočet EU po roce 2020 zveřejnit 2. května.

Zdroj:https://glopolis.org/998915/pristi-rozpocet-eu-musi-podporit-ochranu-klimatu

Další informace

Další aktuality

 • rok-2018-v-klimaticke-politice-od-parneho-leta-po-uhli-v-katovicich
  19. 4. 2019

  Rok 2018 v klimatické politice: od parného léta po uhlí v Katovicích

  Bez nadsázky lze říci, že rok 2018 byl rokem, kdy o klimatické změně slyšel či četl úplně každý. Podle amerického deníku New York Times byla klimatická změna tím nejdůležitějším, o čem v minulém roce jeho novináři psali. Tento fakt však není důvodem k radosti.
 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

 • 9. 3. 2010

  Workshop - Ochrana klimatu a účast veřejnosti 29. - 31....

  Přijeďte na pracovní workshop, který by měl zmapovat možnost zapojení veřejnosti do prosazování řešení klimatických změn. Akce bude probíhat v rámci menších skupin s mezinárodní účastí formou moderovaných diskuzí a týmové práce.