Hlavní informace

Nezničitelné větrné farmy přestály japonskou zkoušku ohněm
28. 3. 2011

Navzdory tvrzení kritiků, že větrná energie  nepřežije zemětřesení nebo tsunami, je japonský větrný průmysl stále funkční a pomáhá udržovat dodávku elektřiny během krize ve Fukushimě. Dr. Joseph Romm, editor "Climate Progress" korespondoval  s Yoshinori Ueda, vedoucím  Japonské asociace pro větrnou energii. Podle Ueda žádný z členů asociace nehlásil jakékoli poškození větrného zařízení ať zemětřesením nebo tsunami. Dokonce i offshore větrná farma Kamisu, která se nachází asi 300 kilometrů od epicentra zemětřesení, přežila. Její nezničitelný design  proti zemětřesení prošel na jedničku.

 

Pan Ueda potvrzuje, že většina japonských větrných turbín je plně funkčních. Elektrické společnosti je nutně potřebují, aby pokryly nedostatek elektřiny ve východní části země:    "Eurus Energy Japonsko tvrdí, že 174,9 MW z osmi větrných farem (64 % jejich celkové kapacity z 11 větrných elektráren ve východní části Japonska) je dnes v provozu. Zbylé tři větrné farmy (Kamaishi 42.9 MW, Takinekoshirai 46 MW, Satomi 10.02 MW) jsou zastaveny kvůli poruše sítě způsobené zemětřesením a tsunami. Satomi obnoví provoz během několika dnů. Jméno Kamaishi je notoricky známé katastrofou způsobenou tsunami, ale větrná elektrárna je v bezpečí, protože se nachází v horách asi 900 metrů nad hladinou moře. "

Největší provozovatel větrných farem v Japonsku, Eurus Energy s podílem asi 22 % ze všech větrných elektráren v Japonsku, je dceřinou společností Tokyo Electric Company (TEPCO), která provozuje jadernou elektrárnu Fukushima. Právě teď tato společnost pravděpodobně  docení hodnotu diverzifikovaného portfolia: Zatímco ceny  na akciovém trhu  v Tokiu klesly během současné  krize, ceny akcií Japan Wind Development Co. Ltd. se zvýšily z 31.500 jenů ze dne 11. března na 47.800 jenů dne 16. března.

18. 3. 2011

zdroj: http://climateprogress.org/2011/03/18/news-battle-proof-wind-farms-survive-japans-trial-by-fire-plan-to-build-twin-coal-to-gas-plants-vetoed/

překlad Yvonna Gailly

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM