Hlavní informace

Klimatické materiály serveru Zvon.org
18. 1. 2011

Během několika posledních týdnů server Zvon.org publikoval tři příručky zaměřené na klimatické změny, které spojuje jeden společný rys, a to snaha o co nejsnazší přístup k odborné literatuře. Všechny příručky jsou v anglickém jazyce, ale ačkoliv samotný server rozesílá své informace z Kalifornie tak materiály vznikají ve Slaném v Čechách.

Nejrozsáhlejší z publikovaných materiálů je průvodce čtvrtou hodnotící zprávou Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Příručka umožňuje prohledávání jednotlivých kapitol a podkapitol zprávy, hledání v odborných článcích, na kterých je zpráva založena, jakož i porovnání jednotlivých odborných časopisů. Většina článků je propojena s plnými texty pomocí identifikátoru doi.
Dalším materiálem je průvodce nejznámnějším světovým blogem o klimatu, RealClimate.org, který od roku 2004 poskytuje mnoho vysvětlujících článků od předních světových klimatologů. Průvodce umožňuje rychlé hledání zpracovaných témat a přehled odborné literatury, o které se jednotlivé příspěvky opírají. Banner s odkazem na průvodce je nyní součástí všech stránek RealClimate.org.

Zatím posledním příspěvkem je průvodce argumenty skeptiků klimatického oteplování, které jsou publikovány na serveru SkepticalScience.com. Tento server v průběhu ledna otiskl překlady Vědeckého průvodce skepticismem vůči globálnímu oteplování do českého jazyka, jak jste jistě zaznamenali. Nyní je k dispozici i slovenský překlad.

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM