Hlavní informace

Britští poslanci: klimatologové by měli být otevřenější
6. 4. 2010

LONDÝN (zpravodaj ČTK) - Britští klimatologové z Východoanglické univerzity, jejichž odcizené emaily vyvolaly skandál kolem údajného zveličování údajů o globálním oteplování, by měli být otevřenější při sdílení informací, ale nijak s údaji o klimatu nemanipulovali. K tomuto závěru došlo vyšetřování výboru britského parlamentu, jehož výsledky byly zveřejněny 31.3.2010.

 

Je to první oficiální vyšetřování aféry kolem elektronické korespondence vědců ze známé Klimatické výzkumné jednotky (CRU) Východoanglické univerzity. Korespondenci společně s několika tisíci dokumentů zveřejnili neznámí hackeři loni v listopadu před zahájením summitu o globálním oteplování v Kodani.

Skandál se týkal především emailů klimatologů Kevina Trenbertha a Phila Jonese z CRU. Podle kritiků maily potvrzují, že vědci zveličovali data svědčící o globálním oteplování a tajili údaje ukazující opak.

Zpráva vědeckého výboru parlamentu ale uvedla, že vědecká reputace profesora Jonese i CRU zůstala netknutá. Stejně tak zpráva nenalezla nic, "co by zpochybňovalo vědecký konsenzus" kolem globálního oteplování.

Výbor nenašel nic špatného na tom, že Jones použil v mailech o globálních teplotách výrazů "zakrýt pokles" a "trik". V prvním případě šlo o zkratkovitý výraz pro odstranění chybných údajů a trikem myslel šikovné řešení, nikoli podvod.

Výbor uznal, že většina údajů, o které Phila Jonese žádali kritici jeho práce o globálním oteplování, již byla veřejně přístupná. Stejně tak dali najevo pochopení nad tím, že tyto žádosti byly "podle něj motivovány snahou jeho práci zpochybnit".

Ale když takové informace blokoval, vyvolal pochopitelně podezření, uvedla zpráva. Vyzvala proto klimatology z CRU k větší transparentnosti a k publikaci "nezpracovaných dat a podrobných metodologií".

zdroj: http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=2223396

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM