Hlavní informace

Využití moderních technologií naruby: Budou spalovny víc znečišťovat ovzduší?
20. 4. 2018

vyuziti-modernich-technologii-naruby-budou-spalovny-vic-znecistovat-ovzdusi

Oficiální zástupci České republiky se snaží v EU zhoršit doposud platné úrovně znečištění ovzduší pocházející ze spaloven komunálních odpadů. Informovala o tom asociace ekologických organizací EEB. Evropská unie se chystá příští týden ukončit tříletý proces aktualizace environmentálních norem pro zařízení na spalování odpadu. Je absurdní, aby nové limity založené na BAT - nejlepších dostupných technologiích, jež se stále zlepšují - umožňovaly větší znečištění ovzduší.

Oficiální zástupci České republiky se snaží v EU zhoršit doposud platné úrovně znečištění ovzduší pocházející ze spaloven komunálních odpadů. Informovala o tom asociace ekologických organizací EEB. Evropská unie se chystá příští týden ukončit tříletý proces aktualizace environmentálních norem pro zařízení na spalování odpadu. Je absurdní, aby nové limity založené na BAT - nejlepších dostupných technologiích, jež se stále zlepšují - umožňovaly větší znečištění ovzduší.

Čeští zástupci za státní správu v Technické pracovní skupině Evropské unie se snaží umožnit spalovnám, aby vypouštěly do ovzduší víc toxických dioxinů, toxické rtuti a zdraví škodlivého prachu. Navíc mlčí ke snaze jiných zemí umožnit spalovnám vypouštět víc oxidů dusíku.

Podle EEB zástupci Nizozemí, Švédska, Rakouska a Belgie usilují o to, aby spalovny snižovaly znečištění ovzduší. Naopak zástupci Německa, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Maďarska a České republiky se snaží, aby spalovny mohly znečišťovat ovzduší víc než dosud. Není divu, když i mezi oficiálními českými zástupci za státní správu jsou ministerstvem životního prostředí nominováni přímo zaměstnanci spaloven, Teplárenského sdružení a ČEZu, plánujícího výstavbu největší české spalovny v Mělníku. Přítomných 131 zástupců průmyslu infiltrací do pracovní skupiny přečíslilo i nezávislé zástupce jednotlivých států, zatímco ekologické organizace mají v pracovní skupině reprezentantů jen devět.

Technická pracovní skupina například navrhuje zvýšit od roku 2006 platné maximální denní průměry emisí spaloven následně [3]:
-    NOX: z dosavadních 100 mg/Nm3 na 150 mg/Nm3, zatímco 10 % fungujících spaloven produkuje méně než 55 mg/Nm3. Přitom ve Francii zákon požaduje 80 mg/Nm3 a v Rakousku 70 mg/Nm3 pro nové a 100 mg/Nm3 pro stávající spalovny.
-    Rtuť: z dosavadních 20 μg/Nm3 na 25 μg/Nm3, zatímco 10 % fungujících spaloven produkuje méně než 0,5 μg/Nm3.
-    Prach: z dosavadních 5 mg/Nm3 na 7 mg/Nm3, zatímco 10 % fungujících spaloven produkuje méně než 0,4 mg/Nm3.

Nové měkčí hodnoty prosazované zastánci spaloven by tedy mohly znečišťovat ovzduší 3x (NOX) až 17x (prach) víc, než dovolují dostupné moderní technologie. Evropská reforma pravidel se má ovšem opírat právě o nejlepší dostupné technologie.
   
Závěrečné rozhodnutí Technické pracovní skupiny bude mít vliv na stanovení nové sady nejlepších dostupných technologií pro emise ze spaloven. Měly by být schváleny během let 2018 a 2019 a do konce roku 2019 vyjít v úředním věstníku. Následně budou mít provozovatelé spaloven čtyři roky na jejich splnění.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Absurdní situace: Spalovací technologie upadají a nepodléhají technologickému pokroku? Jak je možné, že navrhované úrovně znečištění jsou vyšší než standardy z roku 2006?”
Selhání technologií či Kocourkov? Nikoli, to “jen” zástupci evropského spalovnového průmyslu včetně českých pracovníků spaloven, ČEZu a Teplárenského sdružení masivně znečišťují už nyní vyjednávací proces u evropského stolu. Jejich návrhy nahrávají těm, pro něž není důležitá ochrana lidského zdraví. Poškozují také zodpovědné firmy.
Když čeští spalovnáři neuspěli se získáním evropských fondů na výstavbu nových spaloven, snaží se alespoň zhoršit lidem ovzduší kolem spaloven už existujících.”

Zdroj: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vyuziti-modernich-technologii-naruby-budou-spalovny-vic-znecistovat-ovzdusi

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM