Hlavní informace

Na smog si nesmíme zvykat, není to přírodní úkaz. Stát musí razantně zakročit, řešení jsou po ruce
12. 2. 2018

na-smog-si-nesmime-zvykat-neni-to-prirodni-ukaz-stat-musi-razantne-zakrocit-reseni-jsou-po-ruce

Smogové situace a překračování hygienických limitů pro znečištění ovzduší od pátku až do včerejška sužovaly obyvatele Ostravska a Třinecka i Prahy a Ústecka. A budou se neustále opakovat, nedojde-li k trvalému snížení závislosti na fosilních palivech, zejména uhlí. I mimo vyhrocené smogové situace žije neustále 60 % obyvatel ČR v oblastech, kde jsou porušovány zákonné hygienické limity pro znečištění ovzduší, a 11 000 lidí ročně kvůli špinavému vzduchu předčasně umírá.

Smogové situace a překračování hygienických limitů pro znečištění ovzduší od pátku až do včerejška sužovaly obyvatele Ostravska a Třinecka i Prahy a Ústecka. A budou se neustále opakovat, nedojde-li k trvalému snížení závislosti na fosilních palivech, zejména uhlí. I mimo vyhrocené smogové situace žije neustále 60 % obyvatel ČR v oblastech, kde jsou porušovány zákonné hygienické limity pro znečištění ovzduší, a 11 000 lidí ročně kvůli špinavému vzduchu předčasně umírá.

Za vysoké koncentrace znečišťujících látek nemůže meteorologická situace, ale především komíny nevhodně vytápěných domů, výfuky aut či uhelné elektrárny. Znečištění ze všech zdrojů lze vhodnými prostředky redukovat. Vláda a vedení krajů a měst ale musí provést několik základních kroků. Je potřeba:

-    Změnit „kotlíkové dotace“, tak aby na ně dosáhli i chudí lidé používající kamna, dále motivačně zpoplatnit fosilní paliva, aby výnos pomohl výměnu kotlů a kamen financovat.
-    Zamezit tomu, aby staré uhelné elektrárny získaly výjimky z evropských limitů pro znečištění ovzduší (které jsou samy o sobě méně přísné, než jaké si například nastavila Čína), a uplatňovat závazný plán odstavování uhelných elektráren (má jej čím dál víc evropských zemí).
-    Zvýšit směšně nízké poplatky z vytěženého hnědého uhlí, které jím umožňují plýtvat a tím pádem snadno znečišťovat.
-    Zvýšit a rozšířit mýtné pro nákladní automobilovou dopravu a posílit pravomocí měst při regulaci dopravy nejen při smogových situacích.
-    Zavést rozumnou podporu pro obecní a občanské projekty obnovitelných zdrojů, které představují čistou, dlouhodobou a ekonomicky smysluplnou možnost pro výrobu energie i dopravu bez smogu.

Tato řešení prosazují ekologické organizace pro snížení znečištění ovzduší a prevenci smogových situací. Jsou podrobněji popsána zde: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/06/navrhy_res...

Hlavní příčinou znečištění ovzduší v České republice i v Evropské unii je závislost na fosilních palivech - ve výrobě elektřiny a tepla, domácím vytápění i automobilové dopravě. V celkovém souhrnu se u nás tyto tři základní zdroje podílejí přibližně stejně na znečištění v ovzduší. Přidává se k nim ještě přenos z jiných států (například polských uhelných elektráren, ale i vzdálenějších zdrojů). Význam jednotlivých zdrojů se oblast od oblasti liší. Ve velkých městech je významným zdrojem doprava, v řadě venkovských obcí jsou zcela dominantní uhelné kotle a kamna. Na Ostravsku je významná průmyslová výroba a na Ústecku či Karlovarsku těžba a spalování hnědého uhlí ve velkých elektrárnách. Velká energetika produkuje nejvíc látek, které se mění v ovzduší na zdraví škodlivý prach a přenášejí se na dlouhé vzdálenosti.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Neotvírat okna, nenamáhat se, nepouštět děti ven – to jsou zdravotnická doporučení pro smogovou situaci. Ochranná opatření obdobná jako při hrozbě leteckého útoku bychom ale neměli přijímat jako normální stav, který zkrátka jednou za čas nastane. Místo nechtěného opakování branné výchovy musíme pracovat na tom, aby zmizely čoudící komíny a výfuky a rozvíjelo se využívání čisté domácí obnovitelné energie.“

Tuto tiskovou zprávu i další najdete na www.hnutiduha.cz/aktualne

Zdroj: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/na-smog-si-nesmime-zvykat-neni-prirodni-ukaz-stat-musi-razantne-zakrocit-reseni-jsou-po

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM