Další aktuality

Vláda zarazila malou domů pro Pavla Tykače
Modernizované elektrárny nebudou moci legálně plýtvat.
Vláda na svém dnešním zasedání vyškrtla z novely zákona o hospodaření energií změnu, která by umožnila uhelným elektrárnám obcházet při modernizaci povinnost zvyšovat účinnost výroby energie [1]. Návrh Ministerstva průmyslu by býval tímto způsobem umožnil prodloužit provozování zastaralých, špinavých a plýtvavých uhelných elektráren, které se podle platné Státní energetické koncepce mají odstavovat [2].

Obnovitelné zdroje loni v Evropské unii vyrobily již...
Produkce evropských obnovitelných zdrojů v roce 2018 opět vzrostla, jejich podíl na celkové hrubé výrobě elektřiny dosáhl 32,3 %. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnily think-tanky Sandbag a Agora Energiewende [1]. Na růstu se podílely především nové instalace solárních a větrných elektráren a normální produkce vodních zdrojů (po výrazně podprůměrném roce 2017). V České republice se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny dostal na hodnotou 11,1 % a dlouhodobě stagnuje [2].

Německo by mělo ukončit spalování uhlí v...
V sobotu nad ránem došlo k průlomu v ostře sledovaných jednáních německé “uhelné komise”, který může zásadně urychlit konec doby uhelné v Evropě. Představitelé a představitelky spolkových zemí historicky spojených s těžbou a spalováním uhlí, se spolu se zástupci průmyslu, odborů a ekologických organizací po 20 hodinách závěrečného jednání dohodli na kompromisu - Německo by podle nich mělo opustit těžbu a spalování uhlí k roku 2038 a pokud to půjde, tak již v roce 2035 [1]. Již přibližně o deset let dříve dojde k odstavení všech uhelných zdrojů ve Velké Británii, Francii, Itálii, Belgii, Holandsku, Rakousku nebo skandinávských zemích [2].

Česká republika musí snižovat...
Analýza ovzduší od MŽP ukazuje, že je to možné
Naše země musí výrazně přidat ve snižování emisí zdraví škodlivého jemného polétavého prachu (PM2,5 - částice menší než 2,5 tisícin milimetru), pokud chce dosáhnout svého cíle pro čisté ovzduší do roku 2030. Vyplývá to z analýzy návrhu Národního programu snižování emisí ČR, který předložilo Ministerstvo životního prostředí k veřejnému připomínkování [1].