Hlavní informace

Zapoj se

kalkulacka-uhlikove-stopy

Kalkulačka uhlíkové stopy

Kalkulačka vám pomůže spočítat vaši produkci skleníkových plynů v oblastech, které výrazně ovlivňují emise: spotřeba energie v domácnostech, v dopravě, skrze materiály, které považujeme za odpady, a jídlo. Spočítejte si, jak jste na tom vy.

Číst dál...

vytapeni

Vytápění

Možností, jak snížit plýtvání palivem, existuje celá řada. Pokud nemůžeme efektivně regulovat vytápěcí systém, nemají další opatření ke snižování spotřeby energie k vytápění prakticky smysl. Vytápět dům nebo byt na vyšší teplotu, než je nám příjemné, se rovná zbytečnému plýtvání. Naprosto nevhodné je samozřejmě také snižování teploty v místnosti otevřením okna. Draze získané teplo tak vyhazujeme.

Číst dál...

osvetleni

Osvětlení

Spotřebu elektřiny používané na svícení lze snižovat technickými prostředky i správným uživatelským chováním. Úspor a kvalitnějšího osvětlení lze dosáhnout i výběrem vhodného tvaru či typu osvětlení.

Číst dál...

ohrivani-vody-a-vareni

Ohřívání vody a vaření

Průměrná spotřeba energie na vaření se v běžné domácnosti pohybuje kolem 600 kWh. Máme-li elektrický sporák, znamená to zhruba dva a půl tisíce korun.

Číst dál...

nakupy-v-obchode

Nákupy v obchodě

Ke globálním změnám klimatu samozřejmě nepřispívá pouze naše lednička, auto nebo topení, nýbrž také potraviny, šaty či nábytek. Také k výrobě každého zboží, které kupujeme, se spotřebuje elektřina, nafta nebo jiná energie. Další znečištění potom způsobí přeprava z pole nebo továrny do obchodu. 

Číst dál...

doprava

Doprava

Auta, letadla, vlaky či autobusy spotřebují velké množství energie: doprava se na českých exhalacích oxidu uhličitého podílí 10 procenty. Zároveň ale právě zde můžeme svůj příspěvek ke znečištění výrazně ovlivnit.

Číst dál...

recyklace-odpadu

Recyklace odpadu

Obrovské množství energie se spotřebuje při výrobě materiálů z přírodních surovin. Například recyklace kilogramu hliníku vyžaduje pouze 5 % elektřiny ve srovnání s jeho výrobou z rudy.

Číst dál...

novy-spotrebic

Nový spotřebič

Snadným a finančně velmi výhodným způsobem snižování osobních emisí skleníkových plynů je využívání energeticky efektivních spotřebičů. Úsporné spotřebiče sice mohou být v některých případech o 5-15% dražší než „obyčejné“, vyšší investice se nám však vrátí již za několik let. Určitě se tedy vyplatí.

Číst dál...

stavba-noveho-domu

Stavba nového domu

Pokud stavíme nový dům, možnosti ušetřit energii na vytápění se dramaticky rozšiřují. Moderní technologie totiž umožňují stavět domy se skutečně velmi nízkými nároky na energie. Spotřebu energie nutnou k vytápění lze například omezit až na nulu. Existují také domy, které vyrobí přebytek energií, které nespotřebují, dodávají do sítě. Takové domy už zdaleka nejsou nedosažitelné - postavit nízkoenergetický či pasivní dům není tak drahé, jak se traduje. Jeho cena bývá maximálně o deset procent vyšší, než cena obyčejného domu. S ohledem na dnešní cenu energií se taková investice vrátí do deseti let, což zdaleka přesahuje dobu, na kterou si nové bydlení pořizujeme. Bydlení v takovém domě navíc poskytuje daleko pohodlnější a zdravější podmínky. Zájemce o podrobné informace o pasivních a nízkoenergetických domech odkazujeme na webové stránky Centra pasivního domu.

Číst dál...

dilna-a-zahrada

Dílna a zahrada

Při práci na zahrádce nebo v dílně můžeme ušetřit spoustu energie tím, že namísto strojů a  přístrojů na elektrický či benzínový pohon používáme nástroje poháněné silou vlastních svalů. Třeba taková motorová sekačka na trávu má poměrně vysokou spotřebu a přitom zahradu lze stejně dobře pokosit. 

Číst dál...

Další informace

Očekávané dopady klimatické změny ve městech

Prostředí města je specifické a stejně tak jsou specifické dopady klimatické změna na města.

Fenomén tepelného ostrova města

Během žhavých letních dní absorbují budovy, ulice, náměstí velké množství slunečního záření, které v podobě tepla zpětně vyzařují. Kvůli tomu je ve městě vyšší teplota než v okolní krajině. Problematické bývají obzvláště noci, kdy teplota neklesne natolik, aby se město a tím i jeho obyvatelé mohli ochladit.

Městu neprospívá, pokud je příliš hustě zastavěné. V takovém případě se chladnější vzduch nemůže dostat do centra města, nemůže se vytvořit průvan.

Bleskové povodně

V důsledku vysoké zastavěnosti, zpevnění většiny ploch ve městě a malého podílu zeleně mohou intenzivní srážky způsobit bleskové povodně. Voda nemá možnost se přirozeně vsáknout a kanalizační systém někdy nezvládne její nadměrné množství pojmout.

Nízká vlhkost vzduchu

V porovnání s okolní krajinou jsou města postižena nízkou vlhkostí vzduchu. Příčinou je opět malý podíl vodních ploch a zeleně, která by pomohla město ochlazovat a vzduch zvlhčovat díky odparu.

 

Města budou do budoucna čelit jak častějším povodním, tak vlnám horka a sucha. Přičemž právě sucho a horko jsou považovány za větší problém než povodně.

Především obyvatelé, jejichž zdraví je horkem více ohroženo (staří a nemocní lidé) by měli mít možnost ochlazovat se v klimatizovaných místnostech. Při nové výstavbě ve městě a urbanistickém plánování je zapotřebí myslet na dostatečný podíl zeleně a vybudování vodních prvků. Teplotní rozdíl mezi parkem se stromy a vydlážděným náměstí může být až několik stupňů. Zvýšením podílu zeleně nejen pomůžeme ochlazovat město, ale zvýšíme i množství vody, které se může při prudkých deštích vsáknout do půdy.

Jak chránit ovzduší a klima současně