Hlavní informace
Share this post
FaceBook  Twitter  

Ministr Richard Brabec v Paříži: Budeme zavádět ambiciózní politiky na ochranu klimatu. Skutečně? Kdy a jak?

Společný komentář organizací Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA, Glopolis a Klimatická koalice.

                                          

Praha / Paříž / 7. 12. 2015. „Zde v Paříži potřebujeme dosáhnout právně závazné dohody, která zajistí, že růst průměrné teploty Země nepřesáhne dva stupně Celsia oproti předprůmyslové éře. Stejně důležité je, aby nová dohoda umožňovala zvyšování našich ambicí do budoucna,“ řekl právě ve svém projevu na globální klimatické konferenci v Paříži ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr Brabec dále uvedl: „Pro dosažení našich současných a budoucích závazků budeme pokračovat v zavádění a zlepšování ambiciózní a efektivní klimatické politiky na národní úrovni.”

Organizace Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA, Glopolis a Klimatická koalice vítají, že se český ministr životního prostředí přihlásil ke spoluzodpovědnosti za změnu klimatu a k nezbytnosti zvyšovat úsilí ke zmenšování emisí skleníkových plynů.

Vyjádření ovšem ostře kontrastuje s návrhem Surovinové politiky ČR ministra průmyslu Jana Mládka, který navrhuje znovu zavést vyvlastňování kvůli těžbě, zpochybňuje vládní usnesení o zachování limitů na velkolomu ČSA a dokonce navrhuje zabývat se úplně novými ložisky hnědého uhlí [1].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Ministr Brabec to popsal přesně. V ČR už povedlo třeba rozjet zateplování domů - ale zároveň je potřeba naši klimatickou politiku zlepšovat. Stále jsme ale evropským rekordmanem v podílu skleníkových emisí na osobu.“

„V programovém prohlášení vlády má ministr Brabec za úkol připravit antifosilní zákon, který stanoví tempo snižování emisí skleníkových plynů, tedy závislosti na fosilních palivech. A do zítřka má ještě možnost rozporovat plány ministra průmyslu Mládka, který v aktuálním návrhu Surovinové politiky ČR prosazuje udržení závislosti na uhelných dolech a dovozu plynu.“

František Marčík, analytik centra Glopolis, řekl:

„Francie a Německo v minulých dnech podpořily záměr, aby nová dohoda, o níž se v Paříži jedná, směřovala k maximálnímu průměrnému oteplení Země o 1,5° C oproti úrovni před průmyslovou revolucí. To požadují nejen desítky nejvíce ohrožených zemí, ale také rostoucí počet vědců. Ačkoli ministr Brabec tento požadavek výslovně nepodpořil, lze jeho slova vnímat jako příslib, že česká vláda prosadí důraznější opatření na snížení emisí přinejmenším na domácí půdě.”

Petra Honcová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla:

Je skvělou zprávou, že se chce ministr Brabec zasadit o zavedení řady politik na ochranu klimatu. Škoda, že tato jeho slova jsou poněkud lichá v porovnání se skutečným zněním dokumentů, jako je aktualizovaná Státní energetická koncepce, která se ve skutečnosti o rapidní snížení emisí ze strany České republiky nezasadí. Ochrana klimatu z pohledu příspěvků České republiky je tak pořádnou výzvou.”

Kontakty:

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hugo Charvát, Centrum pro dopravu a energetiku, zástupce NNO na jednání COP v Paříži, +420 772 728 890, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
František Marčík, Glopolis, 773 687 862 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Petra Honcová, koordinátorka Klimatické koalice, 605 276 909, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Poznámky:

[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/vyvlastnovat-zpochybnit-limity-tezby-hledat-nova-loziska-hnedeho-uhli

Další informace

Pařížská konference